Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9‘e ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

1. Evrendeki mükemmel düzenle ilgili üç tane örnek bulup defterimize yazalım.

  • Cevap: Dünyanın devamlı aynı eksende dönmesi, Mevsimlerin belli bir sıra ile birbirini izlemesi, Dünyadaki her şeyin insan yaşamı için hazırlamış olması

2. Allah’ın (c.c.) Rahman ve Rahîm isimlerinin anlamlarını araştırarak defterimize yazalım.

  • Cevap:

Rahman: Allah’ın bu dünyada yaratmış olduğu bütün canlılara merhamet etmesi
Rahim: Allah’ın ahirette sadece Müslümanlara merhamette bulunması

3. Dua ne demektir? Hangi durumlarda dua ederiz? Araştıralım

  • Cevap: İnsanların her an her saniye Rabbi ile iletişime geçmesidir. İnsanlar şükür, istek, teşekkür vb. konularda dua ederler.

4. Esmâ-i Hüsnâ ne demektir? Araştıralım

  • Cevap: Esma-i Hüsna: Allah’ın güzel isimlerine verilen tamlamadır. Allah’ın 99 ismi esma-i hüsna olarak nitelendirilir.

5. Hz. İbrahim (a.s.), tevhid inancına nasıl ulaşmıştır? Araştırarak defterimize yazalım.

  • Cevap: Hz. İbrahim müşrik bir toplum içerisinde doğmuştu. İnsanlar kendi yaptıkları putlara tapıyorlardı. Onun doğduğu zamanda dönemin Nemrut’una kahinlerin doğacak olan bir çocuğun onun krallığını yıkacağına dair bilgi vermelerinden dolayı yeni  doğan bütün erkek çocukların öldürülmesi emrini vermişti. Annesi bu yüzden Hz. İbrahim’i korumak amacıyla bir mağarada doğurdu. Bir süre orada kalan Hz. İbrahim büyüyüp dışarı çıktığında gökteki cisimlere bakarak onların tanrı olup olamayacağını sorguladı. Bir süre  sonra bu cisimlerin devamlılığı olmadığını görünce kendi tanrısının sürekli var olan hiç kimseye ihtiyaç duymayan her şeyin ona muhtaç olduğu bir varlık kanısına varmıştır. Böylelikle tevhid inancına varmıştır.

5. Sınıf Lisans Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap