Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

“8. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Peygamber Efendimizin(s.a.v.) hayatını niçin öğrenmeliyiz? Bu konudaki fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatı, Müslümanlar açısından son derece önemlidir. Çünkü Müslümanlar onun sayesinde hayatın anlamını, varoluş sırrını, nereden geldiklerini, nereye gittiklerini ve dünyadaki vazifelerinin ne olduğunu öğrenirler. Allah Resulünün (s.a.v) hayatı, zihinleri meşgul eden bu soruların cevaplarını doyurucu nitelikte sunmaktadır.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.), “Mekke Dönemi”nde İslam dinini yaymak için verdiği mücadeleleri araştırınız.

  • Cevap: 570 yılında peygamber efendimiz dünyaya gelmiştir. Doğumunda peygamberliğine işaret edebilecek bir takım garip olaylar yaşanmıştır. Doğumundan sonra ise Hz. Halime validemize teslim edilerek süt annesi olması istenmiştir. Böylece peygamberimizin Mekke dönemi başlamıştır. Süt annesinin yanında 5 yıl kadar geçirdikten sonra 575 yılında öz annesinin yanına gelmiştir. 576 yılında annesi Amine Hatun’un vefatı üzerine dedesi Abdulmüttalip’in himayesinde bulunmuştur. 578 yılında dedesi Abdulmüttalip vefatı üzerine ise amcası Ebu Talip’in yanına kalmıştır. Yıllardır amcasıyla birlikte Şam dahil birçok bölgeye kervanlar birlikte giden peygamber efendimiz, 595 yılında iş esnasında tanıştığı Hz. Hatice ile evlenmiştir. 25 yıl süren bu evlilikten ise Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Abdullah dünyaya gelmişlerdir. Eşinin vefatı üzerine kölesi olan Hz. Zeyd azad edilerek evlatlık olarak yanına gelmiştir.610 yılının Ramazan ayında yine Hira mağazasına çekilen peygamber efendimize Cebrail tarafından ilk vahiy iletilmiştir. Bu yılla birlikte peygamberlik görevi tam olarak başlamış olmuştu. Hz. Muhammed İslam’ı tebliğ etmeye, davet etmeye doğru çalışmalar yapmaya başladı.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) toplumsal barışı sağlamak için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi toplaynız.

  • Cevap: Peygamberimiz Medine ye hicret ettikten sonra çeşitli sözleşmelerle Medine’de önceden var olan tatsızlıkları bitirmiştir. İlk olarak Medine Sözleşmesini yapmıştır. Sonra Ensar ve Muhacirleri kardeş ilan edip barış ortamı sağlamıştır.

Doğup büyüdüğünüz yerden ayrılmak zorunda kalsaydınız neler hissederdiniz? Sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Vatanım benim için su içmek kadar, ekmek yemek kadar önemli bir gereksinimdir. Çünkü ben bu gereksinimlerimi, sosyal gereksinimlerimi ve psikolojik gereksinimlerimi ancak ve ancak vatanım içinde özgürce yaşayarak gerçekleştirebilirim. Vatanımdan, memleketimden uzun süre ayrı kalsaydım elbette çok zor günler ile karşı karşıya kalabilirdim. Gittiğim yerlerde konuşan insanlarını dilini anlamadığım için oraları hiç benimseyemezdim. Hiç tanımadığım insanlara hemen güvenemezdim. Yeni bir yurtta yaşamak ve gelecek korkusu için ne olacağını bilememek beni mutsuz ederdi. Psikolojik sorunlar yaşayabilirdim.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 14 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!