Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Gezegen Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 70 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Gezegen Yayıncılık

hicret ettiği şeyedir.” Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şu hadisi de niyetin ibadetlerdeki önemine işaret eder: “İzzet ve Celal sahibi Allah şöyle buyurmuştur: Kulum iyi bir iş yapmayı içinden geçirir de yapmazsa ona bir iyilik (sevap) yazarım. Ama onu yaparsa on kattan yedi yüz kata kadar iyilik (sevap) yazarım.”) Bu hadise göre de asıl olan niyettir ve ibadetler gibi yapılan her iş niyete göre değerlendirilir. Niyet istekliliği de içerir. Çünkü niyet etmek Yüce Allah’a (c.c.) ibadet etmeye karar vermek, bunun için yönelmek ve kesin irade koymaktır. İnanıp ibadet etmeyi kişinin tercihine bırakan İslam dini, ibadetlerin istekle yapılması gerektiğini de bir ilke olarak belirlemiştir. Örneğin Kur’an’da; “Onların harcamalarının kabul edilmesini engelleyen onların Allah ve resulünü inkâr etmeleri, namaza ancak üşenerek gelmeleri ve istemeyerek harcamalarından başka bir şey değildir.” ayetinde ibadetlerin istekle yapılmasının önemi ve gereği vurgulanır. Zorla yapılan ibadet Allah (c.c.) katında makbul değildir. Bu nedenle yapılan bütün ibadetler isteyerek ve gönülden yapılmalıdır. Aksi takdirde ibadet olarak değer kazanmaz. Niyet, ibadetin istekle yapıldığının göstergesidir.

Düşünelim

“İhlas ile iş yapmak.” deyimi sizde hangi anlamları çağrıştırıyor? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: Bir cemiyette herkes, üzerine düşen vazifeyi yaparsa, sistem düzgün çalışır. Vücudun işe yaraması organların sıhhatli çalışmasına bağlıdır. İhlasla hizmet etmenin önemi çok büyüktür. Hizmete iştirak edenlerin sevaplardaki payı, bir çuval buğdaydaki taneler sayısınca değil, tanelerin zerrelerindedir, ancak sevablara böyle ortak olmak, herkesin kendi işini ihlâsla yapmasıyla, başkalarının işine karışmamasıyla mümkün olur.

9. Sınıf Gezegen Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
unlike
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad

Yorum Yap