Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları Gezegen Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 74 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Şu olay, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) ibadetlerde aşırılıktan kaçınma konusundaki yaklaşımını gösteren güzel bir örnektir: Üç kişi, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) ibadet hayatını ve günlük yaşayışını öğrenmek için hanımı Hz. Aişe’ye (r.a.) gelir. Bu üç kişi, Hz. Aişe’den (r.a.) onun günlük yaşayış ve ibadetini öğrenince kendi yaptıkları ibadetleri az görerek ‘Hz. Peygamber’in (s.a.v.) geçmiş ve gelecek günahları affolunduğu hâlde bizim yaptıklarımız onun yaptıklarının yanında bir hiçtir.’ düşüncesiyle kendi aralarında bazı kararlar alırlar. Biri, geceyi tamamen namaz kılarak geçireceğini, bir diğeri gündüzleri devamlı oruç tutacağını, üçüncüsü de evlenmeyip kadınlardan uzak duracağını söyler. Onların bu durumları Hz. Peygamber’e (s.a.v.) aktarılınca o, bu duruma kızar ve şöyle buyurur: “Andolsun ki içinizde Allah’tan en çok sakınıp çekinen ve en çok korkan benim. (Durum) böyleyken bazen oruç tutuyor, bazen tutmuyorum. Gecenin bir kısmında namaz kılıyor, bir kısmında uyuyorum. Kadınlarla da evlenirim. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.” Sünnete uygunluk açısından bir diğer ilke de kolaylık ve güç yetirebilirliktir. İslam, kolaylık dinidir.

Yüce Allah (c.c.), Kur’an-ı Kerim’de insana gücünün yeteceğinden fazlasını yüklemediğini ve güç yetiremeyeceği şeylerden de onu sorumlu tutmayacağını şöyle buyurur: “…Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez…”^ Çünkü ibadetlerin farz kılınışın amacı, insanlara zorluk ve sıkıntı vermek değil, onları maddeten ve manen temizlemek, arındırmak, Yüce Allah’a (c.c.) yaklaştırmaktır. Hz. Peygamber’in (s.a.v.) pek çok söz ve uygulamasında da ibadetlerdeki kolaylık ilkesini görmek mümkündür. Hz. Peygamber’e (s.a.v.) gelen bir kişi ‘Ey Allah’ın Resulü filanca bize namaz kıldırırken o kadar uzatıyor ki sabah namazına gitmekten âdeta geri kalıyorum.’ diye yakındı.

Bu olay üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) minbere çıkarak şöyle buyurdu: “Ey insanlar! Herhangi biriniz namaz kıldıracak olursa hafif tutsun. Çünkü cemaatin içinde zayıf, yaşlı, acil işi olanlar vardır. Herhangi biriniz kendi başına namaz kıldığında ise dilediği kadar uzatsın” Hz. Peygamber (s.a.v.), inananlara zorluk ve sıkıntı olmaması için bazı ameller farz olur düşüncesiyle o tür ameller konusunda da kolaylık ilkesini benimser. Örneğin, yatsı namazının geciktirilmesiyle ilgili olarak; “Ümmetime meşakkat vermeyeceğimi bilseydim yatsı namazını gecenin son üçte birine kadar tehir ederdim.” ve yine aynı kaygıdan dolayı misvak konusunda “Ümmetime meşakkat olmasaydı her namazda misvak kullanmalarını emrederdim.” buyurur. Hz. Peygamber (s.a.v.) haccın farz oluşunu açıklayınca bir adam: ‘Her sene mi ey Allah’ın Resulü!’ diye sordu. Hz. Peygamber (s.a.v.) onun bu sorusuna cevap vermedi. Adam sorusunu üç defa tekrarlayınca Hz. Peygamber (s.a.v.): “Evet desem üzerinize farz olur, yapamazsınız. Benim sizi serbest bıraktığım hususlarda siz de beni serbest bırakınız.” buyurdu. Hz. Peygamber’in (s.a.v.) nakledilen bu hadis ve uygulamalarının yanında; “Allah beni zorlaştırıcı ve şaşırtıcı olarak değil, aksine öğretmen ve kolaylaştırıcı olarak gönderdi.”

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Gezegen Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 74 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap