Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları Gezegen Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 75 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları Gezegen Yayıncılık

ret ettirmeyiniz.”(55) gibi hadisleri de hiçbir yoruma ihtiyaç duyulmaksızın açık olarak gösteriyor ki ibadetlerde esas olan zorlaştırmak değil, kolaylaştırmak ve ibadetleri sevdirmektir. Sünnete uygun olan budur. İbadetlerde devamlılık da esastır. Kişi kulluk mertebesinde ne kadar yükselirse yükselsin ibadet yükümlülüğü bitmez. İnanan kişinin ibadet yükümlülüğü ölünceye kadar devam eder. Kur’an’da şöyle buyrulur: “Ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb’ine ibadet et!” Hz. Peygamberin de (s.a.v.) Müslümanın ibadet hayatını kesintiye uğratmaması konusunda uyarıları vardır. Bir hadisinde şöyle buyurur: “Amellerin en hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır.”(57) Dolayısıyla ibadetlerin en faziletlisi devamlı olarak yapılan ibadettir.Tarihsel süreç içinde bazen iyi niyet bazen de farklı sebeplerle Hz. Peygamber (s.a.v.) döneminden sonra ortaya çıkan, dinî bir delile dayanmayan inanç, ibadet, fikir ve davranışlar anlamına gelen bidatler ortaya çıkmıştır.

Elbette Hz. Peygamber’den (s.a.v.) sonra onun döneminde olmayan pek çok şey ortaya çıkmıştır. Müslümanlar da bunları alıp kullanmışlardır. Buradaki ölçü, Kur’an ve sünnetin ruhuna uygun olup olmadığıdır. Bu türden bidatlerin belki en fazla görüldüğü alanlardan biri ibadetlerdir. Hiçbir kişinin ve kurumun iyi niyetle de olsa Kur’an ve sünnette olmayan veya bunlara uygun düşmeyen bir ibadeti koyma yetkisi yoktur. Belirtildiği üzere farz ve vacipler dışında kalan ibadetlere nafile denir. Bunlar da sünnetle belirlenmiştir. Nafile ibadetleri kişi gücüne göre dilediği kadar yapabilir. Ancak özellikle önemli gün ve geceler, kutsal mekânlar vb. gerekçelerle Kur’an ve sünnete uygun olmayan bidat ibadetler konulmaya çalışılmıştır. Bu tür söz ve uygulamalara itibar etmemek gerekir. Böyle bir davranış Kur’an ve sünnete aykırıdır. Hz. Peygamber (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurur: “Sözün en hayırlısı Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’dir. Yolun en hayırlısı Hz. Muhammed’in yoludur. Kitap ve sünnete aykırı olarak sonradan çıkarılan her bidat sapıklıktır.” Sonuç olarak ibadetlerin Allah (c.c.) katında değer kazanabilmesi için her Müslümanın ibadetlerle ilgili temel ilkelere dikkat etmesi gerekmektedir.

Etkinlik

İbadetlerde sonradan ortaya konulan bidatlerle ilgili neler biliyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Tesbihleri 33 yerine 40 kere çekmek
Yatırlara mum yakmak
Cennette, Allahü teâlânın görüleceğine inanmamak,
Gökte Allah var demek,
Eshab-ı kirama veya fâsık Müslümanlara bile lanet etmek bid’attir.
Namaza başlarken yalnız dil ile niyet etmek bid’attir. Kalb ile niyet şarttır.
Kur’anı, zikirleri, tekbirleri müzikle veya ney çalarak okumak bid’attir, tasavvuf müziği de bid’attir.
Ücretle Kur’an okumak bid’attir.
Hutbenin ikinci kısmında, aşağı basamağa inmek, sonra tekrar yukarı basamağa çıkmak,
Mest üzerine mesh etmemek ve çıplak ayağa mesh etmek bid’attir.
Vaazdan sonra toplanarak yüksek sesle dua yapmak,
Mübarek gecelerde, camilerde fazla ışık yakmak bid’attir.
Kısa sakal ile sünneti yerine getirdiğine inanmak,
Büyük zatların ölüm yıldönümlerinde matem tutmak bid’attir.
Cenaze olduğunu bildirmek için, minarelerde salât okumak,
Ölünün 40. ve 52. gecesini yapmak,
Mezar taşlarına resim koymak, Fatiha ve methiye yazmak bid’attir.

9. Sınıf Gezegen Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap