Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Gezegen Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 77 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Kur’an-ı Kerim’deki bir başka ayette de insanın çok hırslı ve sabırsız olduğu, başına bir bela geldiğinde hemen feryat ettiği bildirilir. İyiliklere ulaşıp nimet ve lütuflarla karşılaştığında da cimrileştiği belirtildikten sonra ancak namazlarını güzelce kılanların böyle davranmayacağı belirtilir. Bu ayetten anlaşılmaktadır ki namaz, insanın ahlaki erdemler kazanmasına vesile olmakta, ona değer katmaktadır. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’deki; “(Resulüm!) Sana vahyedilen Kitab’ı oku ve namazını kıl. Muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar…” “Ey iman edenler! Oruç, sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı…” ve “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça iyiye eremezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.” gibi ayetler ibadet ile güzel ahlak arasındaki ilişkiyi gösterir.

Hz. Peygamber’in de (s.a.v.) pek çok hadisinde ibadet ile güzel ahlak arasındaki ilişkiyi açıkça görmek mümkündür. Örneğin Peygamberimiz (s.a.v.) ‘Cehennemden kurtaracak ve cenneti kazandıracak bir şey öğrenmek istiyorum.’ diyen bir sahabiye şu cevabı verir: “Allah’a şirk koşmadan ibadet etmeye devam et, farz namazı kıl, farz olan zekâtı ver, ramazan orucunu tut, insanların sana davranmasını istediğin şekilde onlara davran, insanların sana davranmasını istemediğin şekilde onlara davranmayı terk et!”  Hz. Peygamber’in (s.a.v.) namaz, zekât ve oruç ibadetinden sonra öğüt isteyen kişiye insanlarla ilişkilerinde iyi davranmasını söylemesi, ibadetlerle insan davranışları arasındaki ilişkinin önemini gösterir. Yine Hz. Peygamber’in (s.a.v.) kapısının önünden geçen nehirde günde beş defa yıkanan kişide nasıl hiçbir kir, pas kalmadığı gibi günde beş vakit namaz kılan insanda da kötü huy ve kötü ahlaki özelliklerin kalmayacağını bildirdiği hadisindeki  nehir benzetmesi de ibadet güzel ahlak ilişkisinin güzel bir örneğidir.

Hz. Peygamber’in (s.a.v.); “Kim Allah için hacceder ve kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa kul hakları hariç annesinin onu dünyaya getirdiği gün gibi günahlardan arınmış olarak döner.” ve “Oruç (insanı kötülüklerden koruyan) bir kalkandır. Oruç tutan biri kötü söz söylemesin, kötü iş de yapmasın…”gibi pek çok hadisi de ibadet güzel ahlak ilişkisini ve ibadetin kişinin ahlaken yücelmesine olan katkısını vurgular. Pek çok hadisinde ibadetlerin ahlaka etkisini vurgulayan Hz. Peygamber (s.a.v.), ibadetlerini ahlakına yansıtamayan, ibadetlerle hayatına değer katamayanları ise iflas eden tüccara benzetir. O, bir gün sahabeye, “Müflis kimdir, biliyor musunuz?” diye sordu. Onlar da ‘Müflis parası ve malı olmayan kimsedir.’ diye cevap verdiler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Gerçek müflis, kıyamet günü namaz, oruç ve zekât ibadetlerini yapmış olarak gelir. Aynı zamanda şuna sövmüş, buna iftira etmiş, şunun malını yemiş, bunun kanını dökmüş ve şunu dövmüştür. Bunun üzerine iyiliklerinin sevabı alınır şuna, buna verilir. Üzerindeki kul hakları bitmeden sevapları biterse hak sahiplerinin günahları da kendisine yüklenir. Sonra da cehenneme atılır.” Hz. Peygamber (s.a.v.) bir başka hadisinde ise namazı, orucu ve sadakasının çokluğuyla meşhur olan bir kadının konuşmalarıyla ve söylediği sözlerle komşularını incitmesinden dolayı cehennemlik olduğunu bildirir.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Gezegen Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap