Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Gezegen Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Gezegen Yayıncılık Sayfa 79 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Gezegen Yayıncılık

kat daha faziletlidir.”(73) Cemaatle kılınan beş vakit namaz, Cuma, bayram ve teravih namazları, Müslümanlar arasında sosyal dayanışmanın güçlenmesine katkıda bulunur. Aynı şekilde oruç tutarak açlık çeken insanların hâlini anlayan Müslümanlar, bu durumdaki insanlara yardım eli uzatma bilinci kazanırlar. Bunun gibi hacda aynı ortam ve aynı şartlarda beraber bulunan Müslümanlar arasında sosyal bir yardımlaşma anlayışı doğar. Kur’an-ı Kerim’deki birçok ayette ibadetlerle sosyal yardımlaşma arasındaki ilişkiye işaret edilir. Örneğin Kur’an’daki namazla ilgili şu ayet bunun güzel bir örneğidir: “İman eden kullanma söyle: Namazlarını dosdoğru kılsınlar, kendisinde ne alış veriş ne de dostluk bulunan bir gün gelmeden önce kendilerine verdiğimiz rızıklarından (Allah için) gizli ve açıktan harcasınlar.” Bu ayette namazların düzgün bir biçimde kılınması ve fakirlere yardımda bulunulması öğütlenmektedir. Bu durum, ibadetlerle toplumsal dayanışma arasında sıkı bir bağ ve ilişkinin olduğunu gösterir.

Etkinlik

Sizce ibadetler, sosyal dayanışmaya başka ne gibi katkılar sağlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Başta namaz, oruç ve hac ibadeti olmak üzere bütün ibadetler, toplumsal birliğe hizmet eder. İbadetler inanan insanlar arasında şefkat ve merhamet duyguları gelişir. Toplumda merhamet, barış ve huzurun sağlanması yolunda önemli rol oynar. İslam, barış ve huzur dinidir.

9. Sınıf Gezegen Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap