Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 75

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 75

“Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhâmı
Asrın idrâkine söyletmeliyiz İslam’ı”
(Mehmet Akif Ersoy, Safahat, Asım, s. 418.)
Yukarıdaki beyitten hareketle, İslam’ın çağımıza göre yorumlanması nasıl olur? Açıklayınız.

  • Cevap: Kur’an ve sünnetten hareketle günümüz koşullarının akla ve mantığa uygun olarak değerlendirilmesi ve sahiplenilmesi olarak yorumlayabiliriz.

Temim ed-Dârî, Şam’dan Medine’ye yağ kandilleri ve ip getirdi. Medine’ye vardığında cuma günüydü. Hizmetçilerinden Ebû’l-Berrâd, kandilleri iple astı, yağ koyarak fitil taktı. Güneş batınca da tutuşturdu. Allah’ın elçisi mescide gelince bir de baktı ki mescit apaydınlık. Bunu Temim ed-Dârî’nin yaptığını öğrenince şöyle buyurdu: “Sen İslam’ı aydınlattın. Allah da seni dünyada ve ahirette nurlandırsın.”
(İbn Mâce, Mesâcid, 9.)
Yukarıdaki olayı İslam’ın yeniliklere bakışı açısından nasıl yorumlarsınız?

  • Cevap: Bu olaydan İslam’ın yeniliklere karşı tavrı şudur; Yenilik insanlığa faydalı ve İslam’ın temel kurallarına yani Kur’an ve sünnete uygun ise alınmalı ve hayata tatbik edilmelidir. Çünkü yenilik insanın hayatını kolaylaştırır. İslamın emirlerin daha kolay yerine getirir. Örneğin, çamaşır makşinesi. Bu bir yeniliktir. Sine aykırılığı yoktur. Ve bu makine insanın hayatını kolaylaştırır. Daha çok zaman kazanır. Bu zamanı da hem dini hem sosyal işlerinde harcayabilir. İslam’ın yeniliklere bakış açısı, dine aykırı olmamalı, insanlara faydalı olmalıdır.

10. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!