Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Ata Yayıncılık’a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

1. Ahd, izzet-i nefis ve sulh kavramlarını sözlüklerden araştırınız.

  • Cevap:

Ahd;  Söz vermek.

İzzetinefis, insanın kendisine karşı olan saygısı, onur, öz saygı demektir. Vazifeden dolayı amiriniz sizi muaheze edince izzetinefsiniz incindi farz ederseniz haksızlık ederseniz. Bilakis izzetinefsiniz vazifenizi tam veya iyi veya vaktinde yapmamış olduğunuz için müteessir olsun… (F. Güventürk)

Barış, sulh, anlaşma; anlaşmazlığı gidermek için iki kişi veya iki taraf arasında yapılan bir akit. Sulh genel olarak, anlaşmazlık konusu olan şeyden daha azı üzerinde yapılır ve taraflar arasındaki anlaşmazlığı sona erdirir.

2. Yapacağınız bir iş ile ilgili danışacağınız kişide hangi özellikleri ararsınız? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap:

3. Kur’an-ı Kerim mealinden adaletle ile ilgili bir ayet meali bularak defterinize yazınız.

  • Cevap:

Ne zaman onlar bir antlaşma yaptılarsa, yine kendilerinden bir grup onu bozmadı mı? Zaten onların çoğu iman etmez. Bakara : 100

Allah, adaleti ayakta tutarak (delilleriyle) şu hususu açıklamıştır ki, kendisinden başka ilâh yoktur. Melekler ve ilim sahipleri de (bunu ikrar etmişlerdir. Evet) mutlak güç ve hikmet sahibi Allah’tan başka ilâh yoktur. Âl-i İmrân : 18

4. Hz. Ali’nin (r.a.), hayatını tarih kitaplarından okuyunuz.

  • Cevap:

 Hz. Ali 601 tarihinde Mekke’de doğmuştur. Arap yarım adasında asıl adı Ali bin Ebu Talib’tir. Peygamber efendimiz Hz. Muhamed (S.A.V)’in damadıdır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’e ilk iman eden kişiler arasında Hz. Ali (R.A) yer alır. Hz. Ali (R.A) Kabe’nin içinde doğduğu kabul edilmektedir. Hz. Ali (R.A) Mekke’de lakabı “Sultanu-l Evliya” ve “Şah-ı Velayet”tir. Peygamber efendimiz (S.A.V)’i “kerramallah-u veche” olarak kardeşi seçmiştir. “Kerramallah-u Veche” “Allah yeryüzünde seni mükerrer kılsın” demektir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in amcasının oğludur. Babası Ebu Talib efendimizin amcasıdır. Dedesi aynı zamanda efendimizin de dedesi olan Abdulmüttalip’tir.  Hz. Ali (R.A) kufe mescidin’de suikaste uğrayarak 661 yılında şehit edilmiştir.

5. 8. sınıf Peygamberimizin (s.a.v.) Hayatı dersinin 3. ünitesinin konularını bularak defterinize yazınız.

  • Cevap: 3. ÜNİTE: İBADET HAYATINDA EN GÜZEL ÖRNEK

➜ Peygamberimizin Hayatında Namaz
➜ Peygamberimizin Hayatında İntak ve Zekât
➜ Peygamberimizin Hayatında Oruç
➜ Peygamberimizin Hayatında Hac
➜ Peygamberimizin Hayatında Cihat
➜ Peygamberimizin Hayatında Dua, Tevekkül ve Zikir
➜ Bir Sahabi Tanıyorum: Hz. Ömer (r.a.)
➜ Hadisten Hayata

10. Sınıf Ata Yayıncılık Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!