Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Ata Yayıncılık’a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92

Hz. Muhammed’e (s.a.v.) otuz beş yaşlarında iken yer yüzünün ilk mabedi olan Kâbe, bir sel felaketinden dolayı büyük hasar görmüştü. Mekke’nin ileri gelenleri Kâbe’yi onarmaya karar verdiler. Kâbe’nin tamiratı tamamlanıp sıra Hacerü’l-Esved denen siyah taşın yerine konulmasına gelince kabileler arasında anlaşmazlık çıktı. Herkes bu şerefin kendi kabilesine ait olmasını istiyordu. Neredeyse savaş çıkacaktı. Uzun tartışmalar sonucunda Kâbe’ye ilk girecek kimseyi hakem tayin etmeye karar verdiler. Bu sırada Kâbe’nin girişinde Hz. Muhammed (s.a.v.) göründü. Herkes onun gelmesine çok sevinmişti. Durumu Hz. Muhammed’e (s.a.v.) anlattılar. Hz. Muhammed (s.a.v.) bir örtü istedi ve getirilen örtünün üzerine Hacerü’l-Esved’i koydu. Daha sonra bütün kabile reislerinden örtüyü beraberce tutup kaldırmalarını istedi. Herkes örtünün bir ucundan tutup taşı konulacağı yere kadar taşıdı, sonra Hz. Muhammed (s.a.v.) taşı kendi elleriyle yerine yerleştirdi. Böylece sorun çözülmüş oldu. (Mevlâna Şibli, Asr-ı Saadet, İslam Tarihi, C 1, s. 135-136.)

Mekkeliler Kâbe’nin girişinde Hz. Muhammedi (s.a.v.) görünce niçin çok sevinmiş olabilir? Nedenlerini örnekteki gibi yazınız.

  • Cevap: Mekkeliler Hz. Muhammed’in adil ve haktan yana olduğunu bildiği için sevinmiştir.

10. Sınıf Ata Yayıncılık Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 92 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!