Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kur’an-ı Kerim Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

11. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kur’an-ı Kerim Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

ARAŞTIRALIM

Güneş ile Dünya arasındaki uzaklık yaklaşık 150 milyon kilometredir. Kâinatın yaşı yaklaşık 15 milyar yıl, Güneş’in yaşı da 5 milyar yıl olarak tahmin edilmektedir. Güneş, içinde sıkışan ve yoğunlaşan maddelerin birleşip bütünleşmesiyle çok büyük bir alev topu hâlini almıştır. Orta büyüklükte bir yıldız olan Güneş, hacim itibariyle o kadar büyüktür ki içine Dünya gibi yaklaşık 1.300.000 gezegen sığabilir. Yüzey sıcaklığı 6000 santigrat derece, iç sıcaklığı ise 20 milyon santigrat derecedir. Kendi yörüngesinde saatte 720.000 kilometrelik muazzam bir hızla hareket eder. Bu, yaklaşık bir hesapla Güneş’in günde 17 milyon 280 bin kilometrelik yol kat ettiğini gösterir. Muazzam gücü ve enerjisiyle Güneş, başta insanlık olmak üzere yeryüzündeki tüm canlılığa en faydalı olacak güç ve büyüklükte yaratılmış olup ışınlarını ölçülü bir şekilde Dünya’ya ulaştırmaktadır. Bahsettiğimiz bu muazzam Güneş, Samanyolu Galaksisi’nde bulunan tahminen 200 milyar yıldızdan sadece birisidir. Aynı şekilde Samanyolu Galaksisi de modern teleskoplarla görülebilen birkaç yüz milyar galaksiden yalnızca birisidir ve bu Samanyolu Galaksisi’nin bir ucundan diğerine gitmek için 100 bin ışık yılı gereklidir. Dünya’dan hareket edip galaksimizin merkezine varabilmek için 300.000 trilyon kilometre gitmemiz gerekir. İşte bu muazzam sistem içinde Güneş gibi durmadan yanan dev ateş topunu yaratan, döndüren ve ışığını alıp söndürecek olan kudret, şüphesiz Rabb’imizin kudretidir. (Ömer Çelik, Hakk’ın Dâveti Kur’ân-ı Kerîm Meâli ve Tefsîri, c. 4, s. 207)

Öğrendiğimiz bilgilerle bu konu arasında bağlantı kuralım ve Allah’ın varlığına kainattan başka deliller araştırıp sınıfta paylaşalım.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!