Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12

Müslüman bilginleri astronomiyle ilgilenmeye yönelten sebepler neler olabilir?

  • Cevap:

1263 yılında inşa edilmiş olan İran’ın kuzeyindeki Meraga gözlemevinin kütüphanesinde 40 binden fazla kitap bulunuyordu. Gökbilimci Jamal ad-Din, 1267 yılında Çin’e giderek, gözlemevinde kullanılan aletleri tanıtmıştır.

Bugün İran’da hala Meraga gözlemevinin temelleri görülebilir. 15’inci yüzyıl gökbilimci ve matematikçi Uluğ Bey, Sultan olduğu dönemde Semerkant’ta (şimdiki Özbekistan) bir gözlemevi kurmuştur.

Uluğ Bey, bir yılın 365 gün, 6 saat, 10 dakika ve 8 saniye (günümüzde kabul edilenden 62 saniye daha fazla) olduğunu hesaplamıştır.

Dokuzuncu yüzyılda, Abbas Kasım İbn Firnas evine yıldızları ve gezegenleri incelemek için camdan bir gökevi inşa ettirmiştir.

Hatta bu gökevinde yapay gök gürültüsü ve şimşek efektleri bile vardı.

Pek çok astronomi cihazı buluşları, ilk İslam Uygarlığında olup, günümüzdeki astronominin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Bu yeni tür usturlaplar, sekstantlar ve oktantlar, yıldızların ağırlığını daha önce hiç olmadığı kadar doğru bir şekilde ölçmüştür.

Sekstantlar, Orta Çağ dünyasının GPS’leriydi.

12. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!