Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56‘e ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56

A) Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

1. Ramazan ayını diğer aylardan önemli kılan özellikler nelerdir?

  • Cevap:

Kuran bu ayda indirilmeye başlanmıştır.
Farz olan oruç bu ayda tutulur.
Kadir gecesi bu aydadır.
Fitre bu ayda verilir.

2. “Kim kötü söz ve davranışları bırakmazsa; onun yiyip içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” (Buhari, Savm, 8.) hadisinden yola çıkarak oruç tutarken dikkat etmemiz gereken hususları kısaca açıklayınız.

  • Cevap: Yukarıda yer alan Hadisi Şerif’te oruç tutarken bizlerin sadece aç ve susuz kalarak değil duygularımızın sözlerimizin ve ibadetim izinde düzgün olması gerektiğini gösteren bir konu ele almaktadır.

3. Muharrem orucu hakkında bilgi veriniz.

  • Cevap: Muharrem orucu Aşure orucu olarak da geçer Ramazan ayından sonra 10-11-12 3 gün sırayla oruç tutulan günlere verilmektedir Peygamberimiz de bugünlerde oruç tutarak insanların bu günlerde oruç tutmasını tavsiye etmiştir. Muharrem orucu Ramazan ayından sonra var olan en hayırlı oruç ibadeti olarak kabul edilmektedir.

4. Oruç tutmanın faydaları nelerdir? Kısaca yazınız.

  • Cevap: Oruç tutmanın birçok faydaları bulunmaktadır oruç tutmak ücut mekanizması içerisinde yer alan fonksiyonların düzgün bir şekilde çalışmasını ve vücudun kendisini yenilemesi için büyük bir imkandır Nefsimi süpür ettiği için aç kalan insanların halinden anlarız oruç tutan bir kişi İbadetlerin en iyi şekilde yaptığı kötü sözlerden uzak durduğu için oruç toplumsal dayanışma ve hoşgörü açısından da büyük bir önem taşımaktadır.

5. Sınıf Lisans Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!