Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 10 Cevapları Tutku Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesi ve çocukluk dönemi hakkında neler biliyorsunuz?

  • Cevap: Çocukluğu; 4 yaşına kadar süt annesinin yanına kaldı. 6 yaşına kadar annesinin yanında kaldı , çünkü geldikten 2 yıl sonra annesi öldü. Dedesine gitti 2 yıl sonra yine 8 yaşındayken dedesi öldü. Amcası Ebu Talib’e gitti ve onun yanında 25 yaşına kadar kaldı.

Annesi – Âmine
Babası – Abdullah ( babası o doğmadan önce ölmüştü )
Dedesi – Abdülmuttalip
Amcası – Ebu Talib
Süt Annesi – Halime

Annesinin ölümü; Annesi İle Muhammed (s.a.v.) babasının mezarı ve akrabalarını ziyaret için evlerinden ayrılırlar. Fakat yolda Âmine hastalanır ve ölür. Dedesinin ölümü; Dedesi Abdülmuttalip, herhangi bir olay İle ölmemiştir. Yaşlılıktan ölmüştür. Ailesi; Anne, baba ve kendisi; Babasını hiç tanıyamayan Hz. Muhammed (s.a.v.) yine de onu çok severdi. Annesini de çok severdi. Süt annesin büyüdüğü yıllarda hediyeler gönderirdi. Kendi ailesi; Çocukları birbirinden ayırmaz , asla ayrımcılık yapmazdı. Bir gün , Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan İle bir kaç çocuk oyun oynarken Hz. Hüseyin gelir ve su ister. Ardından Hz. Hasan gelir ve su ister. İlk önce Hz. Hüseyin’e verir suyu ALLAH Rasulû. Bunun üzerine Hz. Hasan;

-” Ya Rasullallah , bende su istemiştim. Bana getirmedin. Yoksa Hüseyin’i benden çok mu seviyorsun ?”
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ise asla ama asla böyle bir şey yapmayacağını söylemiştir ve demiştir ki ;
-” İlk önce o istediği için ona getirdim. “

Hz. Muhammed (s.a.v.) ayrımcılığın değil , hakkın tarafındaydı böyle olaylarda. Asla bir çocuğu diğerinden üstün tutmazdı. Onlara iyi davranır , ister köke , ister hür hepsine kendi çocuğuymuş gibi muamele yapardı.

8. Sınıf Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 10 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!