Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

DEĞERLENDİRELİM

Kevser suresine göre;

• Hz. Muhammed’e (s.a.v.) verilen tükenmez nimetler nelerdir?

  • Cevap: – Kevser Suresi 1. ayette; “Muhakkak Biz, sana Kevseri’i verdik.” buyrulmuştur. Bu ayet ile Hz. Peygamber’e dünya ve ahirette verilen nimetlerden bahsedilmiştir. Kevser, bitip tükenmez iyilik olarak yorumlanmıştır. Bu anlam tüm çok değerli ve çok önemli şeyleri içerisinde kapsamaktadır.

• Niçin namaz kılınması ve kurban kesilmesi istenmiştir?

  • Cevap: – Kendisine pek çok hayır lutfedilmiş olan Hz. Muhammed’in bu lütuf karşılığında şükretmek açısından Allah’a yönelerek namaz kılması ve onun rızası için değerli mallarından kurban kesmesi emredilmiştir. Bu sayede aynı zamanda sosyal yardımlaşma amaçlanmıştır.

• “Soyu kesik olan” ifadesiyle kastedilen kim veya kimlerdir?

  • Cevap: Soyu kesik olan” ifadesiyle kastedilen kim veya kimlerdir?- Kevser Suresi 3. ayette; “Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan!” buyrulmuştur. Müşrikler erkek çocukları vefat eden Hz. Muhammed için soyu kesik, soyu gelmeyecek diyerek ona hakaret etmişlerdir. Bu ayet ile her ne kadar erkek çocukları bulunsa da soyu kesileceğin onlar olacağı haber verilmektedir.

Arkadaşlarınızla tartışarak mesaj ve ilkeler çıkarınız.

  • Cevap: Yukarıdaki ilkeleri ve mesajları defterinize yazabilirsiniz.

9. Sınıf Ata Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!