Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42

Değerlendirelim

“…Rabb’imiz, bize dünyada da ahirette de iyilik ver ve bizi ateşin azabından koru.” Bakara suresi, 201. ayet.

Yukarıdaki ayete göre dünyada da ahirette de iyilik istemenin ne anlama geldiğini sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Rûhu’l-Beyân’da “Allah’ı çokça zikredin ve O’ndan iki cihan saadeti isteyin.” şeklinde verilmiştir. Âyet-i kerîmedeki “hasene” kelimesi lugatte; “iyilik ve güzellik” manalarına gelir ve elde edilince insanı sevindiren bütün nîmetleri ifade eder. Ancak yine de tefsirlerde dünya ve ahiret için istenen “hasene”ye farklı manalar verilmiştir. Buna göre dünyadaki “hasene” salih kulların Allah’tan istedikleri sıhhat, yeterli maişet ve hayırlı işlerde muvaffakiyettir. Ahiretteki “hasene” ise ahiret sevabını ve cenneti ifade eder. Dünya ve ahiretin birbirinin tamamlayıcısı olduğu ve birlikte kazanıldığı bilinciyle hareket etmektir.

9. Sınıf Ata Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!