Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45

DEĞERLENDİRELİM

Yukarıdaki (Tevbe 31) ayet mealine göre;

• Yahudilerin hahamlarını,
• Hristiyanların rahiplerini ve Meryem oğlu İsa’yı (a.s.) rab edinmesinin ne anlama geldiğini arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Rab sözlükte terbiye eden, yetiştiren, düzene koyan, düzelten, yöneten, nimet veren, ihtiyaçları gideren, sözü dinlenen, otorite sahibi ve üstünlüğü kabul edilen anlamlarında kullanılır. Yahudilerin hahamları, Hristiyanların rahiplerini ve Meryem oğlu İsa’yı (a.s.) rab edinmesinin sebebi de anlamından dolayıdır. Yahudiler hahamlarını, Hristiyanlar rahiplerini terbiye eden, yetiştiren, düzene koyan, düzelten, yöneten, nimet veren, ihtiyaçları gideren olarak görür.

DEĞERLENDİRELİM

Fâtiha suresinin ikinci ayetinde yer alan “Hamd, (övme ve övülme) âlemlerin Rabb’i olan Allah’a mahsustur.” ifadesinde “rab” kavramının kullanıldığı anlamı tefsir kitaplarından araştırarak arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

  • Cevap: Rab kelimesi tek başına söylendiği zaman bundan yalnızca “Allah” kastedilir, O’nun güzel isimlerinden biridir, “sahiplik ve terbiye edicilik” özelliğini ifade eder. Bu kelime “rabbü’d-dâr” (ev sahibi) gibi tamlama şeklinde başkaları için de kullanılır.

9. Sınıf Ata Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!