Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49

YAZALIM

İbadet: Kur’an’ın temel konularından biridir. İbadet; insanın yaratılmasının anlamı, inancın meyvesidir. Sözlükte boyun eğme, itaat etme, saygı duyma, kulluk etme, tapınma, yüceltme gibi anlamlara gelir. Dinî terim olarak ise Allah’ın (c.c.) insanlara emrettiği ve insanların da Allah’a (c.c.) karşı yapmakla görevli olduğu tüm davranışlardır. Bununla ilgili Kur’an’ın bir ayetinde Yüce Allah (c.c.) şöyle buyurur: “…Biz İsrailoğullarından, ‘Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz.’ diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz.”(1) Ayette sayılan davranışların hepsi birer ibadettir. İbadet ise sadece Allah’a (c.c.) yapılır. İbadetin sadece Allah’a (c.c.) yapılacağı, bir ayette şöyle ifade edilir: “Ey ademoğulları! Ben size, şeytana kulluk etmeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır. Bana kulluk edin. İşte bu dosdoğru yoldur, diye emretmedim mi?”(2)

Yukarıda verilen Bakara suresinin 83. ayetinin mealine göre Yüce Allah (c.c.), İsrailoğullarından hangi hususlarda söz almıştır? Görüşlerinizi aşağıya listeleyiniz.

  • Cevap:

→ Allah’tan başkasına ibadet edilmeyecek.

→ Anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edilecek.

→ Herkese güzel sözler söylenecek.

→ Namaz kılınacak.

→ Zekat verilecek.

9. Sınıf Ata Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!