Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. Kur’an okumayı öğrenmenin önemini ifade eden bir ayet veya hadis meali bularak defterinize yazınız.

  • Cevap:

Kuran okumayı öğrenmenin önemini ifade eden bir hadis;

Kur’an-ı öğrenin ve okuyun! Çünkü Kur’an-ı öğrenip okuyan ve onun hükümleriyle amel edip yaşayanın misali, içi misk dolu bir keseye benzer; kokusu her yana yayılır. Kur’an-ı okuyup onu sadece içinde tutan, ağzı düğümlü misk torbasına benzer. (Tirmizi, Nesai, İbn-i Mace)

Kuran okumayı öğrenmenin önemini ifade eden bir ayet;

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’ân’ın indirildiği aydır” (Bakara, 185).

2. “Tecvit, hafız, kevser ve ihlas” kavramlarının anlamlarını sözlükten bularak öğreniniz.

  • Cevap:

Tecvit: Sesli okurken, sözcüklerin söylenişinde, seslerin çıkaklarına, uzunluklarına ve kısalıklarına göre okunması.
Hafız: Kuran’ı tümüyle ezberlemiş olan ve ezberden okuyabilen kimse.
Kevser: Cennette bulunduğuna, sütten ak, kaymaktan yumuşak, baldan tatlı, kardan soğuk olduğuna ve içenin bir daha susamadığına inanılan kutsal su.
İhlas: Allah’a tam anlamıyla bağlı olarak ibadetlerini yerine getirmek, şirkten uzak bir şekilde Allah’a teslim olmak anlamına gelir.

3. Kur’an’ı anlayarak okumaya niçin ihtiyaç duyarız? Düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap: Kur’an Yüce Allah (c.c) tarafından, İslam dininin Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.s) ‘e vahiy yolu ile gönderilmiş olan kutsal bir kitaptır. Orjinal dili Arapçadır. Bundan dolayı biz Kur’an’ı Kerim’i Arapça dili bilmiyorsak tam olarak anlayamayız. Bundan dolayı meallerini okumaya ihtiyaç duyarız. Çünkü Kur’an’ı okumak kadar anlamakta önemlidir. Bu şekilde Allah’ın emir ve yasaklarını anlayabiliriz. Bunun için Kur’an’ı anlayarak okumak gereklidir. Aksi takdirde Allah’ın bizden istediklerini anlayamayız.

4. Bir sure ezberlerken nasıl bir yöntem kullandığınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

1. Yüce Rabbimizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır!” deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

9. Sınıf Ata Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!