Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

9. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

12. Medine Sözleşmesi’nin devletleşme sürecine katkısını açıklayınız.

  • Cevap: Medine Sözleşmesi’nin devletleşme sürecine olumlu katkılarda bulunmuştur.  Bu sözleşme ile din hürriyeti güvence altına alınmış, tarafların hak ve yükümlülükleri açıkça belirtilmiştir. Bunun yanında askerî alandaki prensipler belirlenmiş, şehrin beraber savunulacağı özellikle vurgulanmıştır. Sosyal ilişkileri geliştirip dayanışmayı arttırmayı hedefleyen sözleşme ile hukuki alanla ilgili düzenlemeler de yapılmıştır. Kan bağı yerine inanç bağının esas olduğunun hatırlatıldığı metinde müminlerden adaletli olmaları istenmiştir.

13. Hz. Peygamber’in Bedir Savaşı öncesindeki duasını da göz önüne alarak bu savaşın önemini yorumlayınız.

  • Cevap: Hz. Peygamber Bedir Savaşı öncesi Rabb’ine şöyle yakarmıştır: “Ey Allah’ım! İşte Kureyş kibir ve gururla geldi. Sana meydan okuyor, peygamberini yalanlıyor. Ey Allah’ım! Peygamberlere yardım sözünü, bana da özel olarak zafer vaadini yerine getirmeni talep ediyorum. Eğer şu bir avuç Müslüman yok olursa sana ibadet eden hiç kimse bulunmayacaktır.”

Bedir Savaşı İslamiyet’in devamı ve gelişmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

14. Müşriklerin pek çok grubun katılımıyla güçlü bir ordu meydana getirmelerine rağmen Hendek Savaşı’nda başarısız olmalarına sebep olan etkenler nelerdir?

  • Cevap: Müslümanların sabırlı olmaları, Allah Resulü’nün(s.a.v.) emirlerine harfiyen uymaları ve savaşın seyrinde alınan kararlar etkili olmuştur.

15. Mekke’nin fethi Müslümanlara siyasi açıdan neler kazandırmıştır?

  • Cevap: Mekke’nin fethi Müslümanlara siyasi açıdan büyük bir zafer ve prestij kazandırmıştır.

16. Düşmanlarıyla mücadelesindeki tutum ve uygulamalarına bakarak Hz. Peygamber’in savaşa bakışını yorumlayınız.

  • Cevap: Hz. Peygamber her zaman düşmanlarına af dilemelerini ve teslim olmalarını söylemiştir. Düşmanlarına karşı savaşmadan önce teslim olmaları için her zaman bir fırsat vermiştir.

17. Peygamberimiz(sav) münafıklara karşı nasıl bir politika izlemiştir?

  • Cevap: Hz. Peygamber, nifak karşısında ince bir siyaset izlemiştir. Allah Resulü(s.a.v.) münafıklara karşı müsamahalı bir tavır takınmakla birlikte onlara önemli görevler vermemiş, onların eylemlerini haber vererek sahabilerini uyarmıştır. Böylece Müslümanlar, münafıkların toplumu parçalayan fitnelerine karşı daha dikkatli davranmışlardır. Hz. Peygamber’in nifak karşısında izlediği yolun bir sonucu olarak münafıkların toplum içerisindeki etkileri azalmıştır.

18. Hz. Peygamber Yahudi ve Hıristiyanlarla olan ilişkilerinde nasıl bir yol takip etmiştir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Hz. Peygamber, Müslümanların bölgesel gücünün artmasıyla birlikte Hıristiyanlarla da birtakım münasebetler içinde olmuştur. Yahudilere ve Müslümanlara karşı kötü bir davranışta bulunmamıştır.

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!