Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Adı, adalet ile özdeşleşmiş Hz. Ömer’in (r.a.) adaletine bir örnek bulunuz.

“Adı, adalet ile özdeşleşmiş Hz. Ömer’in (r.a.) adaletine bir örnek bulunuz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Adı, adalet ile özdeşleşmiş Hz. Ömer’in (r.a.) adaletine bir örnek bulunuz.

Adı, adalet ile özdeşleşmiş Hz. Ömer’in (r.a.) adaletine bir örnek bulunuz.

  • Cevap: Hazreti Ömer (r.a.) halife olduğu zamanda, 400 dirhem paraya ihtiyacı olmuş  ve bu parayı da Abdurrahman b. Avf hazretlerinden istemişti. Abdurrahman b. Avf hazretleri, Hazreti Ömer’e, şu telkinde bulundu: — Ya Ömer! Parayı benden mi istiyorsun? Halbuki Beyt’ül Mal senin elinin altındadır. Parayı oradan al, sonra iade edersin.Hazreti Ömer, Abdurrahman b. Avf hazretlerine şöyle cevap verdi: — Ya Abdurrahman! Parayı senden istiyorum. Çünkü  borcu ödeyememe gibi bir durumda seninle helalleşmek kolay olur. Ya mirasımdan bir miktar ayırırım, veya helalleşiriz. Ama ben,  devlet hazinesinden alırsam, bütün Müslümanlarla helalleşmek lazım gelir ki, bu da mümkün olmaz. O zaman, ne benim malım onu ödemeye yeter, ne de amellerim  ahirette beni kurtarabilir. Bu kadar ağır bir yükün altına giremem  ya Abdurrahman!

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 68 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!