Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

“Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1) Peygamberimizin (s.a.v.) dünya ahiret dengesini gözetmesi ile ilgili uygulamalarından bir örnek yazınız.

  • Cevap: Allah Resulü (sav) kişinin helal yollardan çalışmasını, üretimde bulunmasını, ailesini geçindirmesini, fakire, yoksula yardım için imkânlar hazırlamasını yani iş ve aş kapıları açmasını Allah yolunda cihadla, gündüzleri oruç ve geceleri namazla geçirme ile bir tutmuştur. O (sav) çalışma ve helal kazanç ile ilgili olarak “Hiçbir kimse kendi elinin emeği ile kazandığından daha hayırlı bir lokma asla yiyemez’’ buyurarak Müslümanları dünya hayatında alın teriyle rızkını temin için çalışmaya teşvik etmiştir.

2) Sadaka ve infak kavramlarını bir örnekle açıklayınız.

  • Cevap:  Sadaka, herhangi bir karşılık beklenmeden sırf iyilik niyetiyle verilen paradır. Bu para olmayabilir. Örneğin; Ali sadaka kutusuna para attı. İnfak, bir kimseye nafaka vererek onun geçinmesini sağlamaktır. Örneğin; Veli Ali’ye her ay para yatırıyor.

3) İtidalli olmak ne demektir? Açıklayınız.

  • Cevap: Düşüncede, işte, davranışta, hislerde aşırılığa kaçmayın, ölçülü davranan, mutedil anlamlarını taşıyan itidalli kelimesi aynı zamanda mecazen “soğukkanlı” anlamına da gelir. Bu kelime genellikle siyasette yaygın olarak kullanılır ve siyasi anlamda ılımlı görüşlere sahip olan anlamına gelir.

4) Peygamberimizin (s.a.v.) sade yaşantısına bir örnek veriniz.

Cevap:  Hz. Ömer (r.a.) de konumuzla ilgili şöyle bir olayı nakletmektedir: “Bir gün izin alarak Hz. Peygamber’in huzuruna girdim. Baktım ki üzerinde oturduğu hasır vücudunda iz bırakmıştır. Çevresinde bir avuç arpa, deri bir kırba ve bir miktar selem yaprağı bulunuyordu. Bu manzarayı görünce ağlamaya başladım. Bana; ya Ömer niçin ağlıyorsun? Dedi. Ben de, ey Allah’ın elçisi nasıl ağlamayayım? Şu hasır, vücudunda iz bırakmış. İçinde bulunduğun odada da fazla bir şey yok. Halbuki Kayser ile Kisra ırmakların kenarında, meyveler içinde yaşıyor.  Fakat siz Allah’ın elçisi olduğunuz halde bu mütevazı ortamda yaşıyorsunuz. Bunun üzerine Allah’ın Resulü doğruldu ve şöyle dedi. “Ya Ömer, dünya nimetlerinin onlara, ahiret nimetlerinin de bize ait olmasına razı değil misin?” buyurdu. (Müslim, Talak, 5.)

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 101 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!