Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

“Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

Aşağıda verilen açık uçlu soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1) İslam davetinde sahabenin rolü nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Sahabeler gittikleri yerlerde İslam’ı anlatmışlar, yaymışlar ve geliştirmişlerdir. Onlardan etkilenen ve İslam’ı tanıyan bir çok kişi sayesinde Müslümanlık hızla büyümüştür. Bu bakımdan İslam’a davet anlamında sahabelerin büyük rol oynadıkları gerçektir.

2) Hz. Aişe’nin rivayet ettiği hadisler ağırlıklı olarak hangi konuları kapsamaktadır? Yazınız.

  • Cevap: Hz. Muhammed’in ev hayatı ile ilgilidir. Evde nasıl bir aile resisi olduğu nasıl yaşadığı nasıl beslenip giyindiği ev halkına nasıl davrandığı ile ilgilidir.

3) Hz. Ömer, İslam’ın doğru anlaşılması ve öğretilmesi için neler yapmıştır? Kısaca yazınız.

  • Cevap: Hz. Ömer (ra) halife olduktan sonra da doğruların uygulanması ve hakkın elde edilmesi konusunda titiz davranmaya ve en ufak ayrıntıları bile bizzat takip etmeye aşırı dikkat göstermiştir. O, bir şeyi emrettiği veya yasakladığı zaman ilk önce kendi ailesinden başlardı. Aile fertlerini bir araya toplayarak onlara şöyle derdi; “Şunu ve şunu yasakladım. İnsanlar sizi yırtıcı kuşun eti gözetlediği gibi gözetlerler. Allah’a yemin ederim ki, herhangi biriniz bu yasaklara uymazsa onu daha fazlasıyla cezalandırırım.”

4) Musab b. Umeyr’i (r.a.) İslam tarihinde öne çıkaran özellik nedir?

  • Cevap: Mus’ab bin Umeyr’in büyük gayretleri ve hizmetleri netîcesinde İslâmiyet, Medîne’de sür’atle yayıldı. Öyle ki, İslâmiyet her eve girmiş, îmân etmeyen kalmamıştı.  Mus’ab bin Umeyr, Medîne’de Es’ad bin Zürâre’nin evinde Kur’ân-ı kerîm öğretiyor ve İslâmiyet’i anlatıyordu. Onun bu hizmetiyle Medîne’de çok kimse Müslüman oldu.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 126 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!