Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alana yazınız.

“Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alana yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alana yazınız.

Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alana yazınız.

  • Cevap: 

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bu bilgide verilen tutumu hakkında hangi çıkarımda bulunabilirsiniz? Yazınız.

  • Cevap: Hz. Muhammed insanların mucizelere ve gök olaylarına inanmasını istemediği için böyle bir cevap vermiştir.

4. Hz. Ömer (r.a.) “İslam’da cahiliyeyi bilmeyenler türeyince İslam’ın düğümleri teker teker çözülür.” demiştir. (Mustafa Akman, Kur’an da Cehalet Kavramı, s. 30.)
Hz. Ömer’in bu sözünden hareketle Cahiliye Dönemi’ni bilmenin önemini yazınız.

  • Cevap: Cahiliye Dönemini bilmek yaşamış olduğumuz bu dönemin kıymetini bilmemizi sağlar.

5. İslamiyet öncesinde Arap Yarımadası’nda insanların köleleştirilerek alınıp satıldığı, kendilerini doğuran, varlık sebepleri olan kadınların bir değerinin olmadığı, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir toplum vardı. Arap Yarımadası İslamiyet’in gelmesiyle kadınları Allah’ın (c.c.) bir emaneti gören, kadınlara mirastan pay vererek, aile içerisindeki hak ettiği değere kavuşmuştur. Bu bilgiye göre İslamiyet’le birlikte hangi alanda dönüşüm yaşanmıştır? Açıklayınız.

  • Cevap: İslamiyet’le birlikte kadına verilen değer artmış, kadın-erkek eşitliği sağlanmıştır.

6. Hz. Muhammed (s.a.v.) bir gün, pazar yerini denetlerken bir dükkândaki buğday yığınına elini daldırdığında alt kısımların nemli olduğunu hissetmiş, nedenini sorduğunda da satıcı, bunun önceki gün yağan yağmurdan kaynaklandığını söylemiştir. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle emretmiştir: “Bunları bu şekilde müşterilerden saklayıp gizleme! Malları onlara oldukları gibi göster!” dedikten sonra “(insanları) aldatan bizden değildir.” buyurarak tepkisini ifade etmiştir. (İbn Mâce, Ticaret, 30.) Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bu davranışı ekonominin hangi temel değerleri ile örtüşmektedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bu davranışı ekonomideki dürüstlük ilkesiyle ilgilidir.

7. Hz. Muhammed (s.a.v.) bir gün bir Yahudi ailenin çocuğunun hastalandığını duymuş ve hastalanan çocuğu ziyaret ederek ona duada bulunmuştur. Sahabilerden biri çocuğun Müslüman olmadığını ve ona neden acıdığını söylediğinde “Her doğan İslam fıtratı üzere doğar. Sonradan ailesinin telkiniyle dine yönlendirilir.” buyurmuştur. (Buhârî, Cenâiz, 92.)

Hz. Muhammed’in (s.a.v. ) bu söz ve davranışı hangi alandaki değişime örnektir cahiliye ve günümüz toplumlarını da düşünerek açıklayınız.

  • Cevap: Hz. Muhammed’in (s.a.v. ) bu söz ve davranışı insana verilen değerle ilgili bir durumdur. Her insan İslam fıtratında doğar ve daha sonra ailesinin yönlendirmesiyle bir dine girer. Hz. Muhammed hangi dinden olursa olsun tüm insanlara insan olduğundan dolayı saygı duymuştur.

12. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 86 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!