Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alanlara yazınız.

“Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alanlara yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alanlara yazınız.

Aşağıda verilen açık uçlu soruların cevaplarını ilgili alanlara yazınız.

  • Cevap: 

3. Bir bedevi, Peygamberimize (s.a.v.): “Kıyamet ne zaman kopacak? diye sordu.” Peygamberimiz (s.a.v.): “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. “Allah ve Resûlünün sevgi sini” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamberimiz (s.a.v.): “O halde sen, sevdiğin ile berabersin” buyurdu. (Buhârî, Edeb, 96.)

Yukarıda verilen hadis metninde, Peygamber (s.a.v.) sevgisi ile ilgili hangi husus vurgulanmıştır? Yazınız.

  • Cevap: Bedevinin peygamber sevgisi demesi üzerine, sen zaten benimle berabersin, sevdiğinle berabersin diyerek, artık kıyamet gününe hazır olduğunu söylemek istemiştir. Bir insanın peygamberi tüm kalbiyle sevmesi ve inanması, onun imanı için yeterli olmaktadır.  Hadiste anlatılmak istenen, peygamber sevgisinin ne denli önemli olduğudur.

Kültürümüzde yer alan;
• Emine, Hatice, Ayşe, Fatma, Zeynep, Ahmet ve Mehmet gibi isimlerin sıkça kullanılıyor olması,
• Askerlik vazifesini yerine getiren gençlere “Mehmetçik” lakabının verilmesi,
• Camilerde ve mescitlerde Allah’ın (c.c.) ismiyle birlikte Muhammed (s.a.v.) isminin levha olarak asılması,
gibi uygulamalar Peygamberimizin (s.a.v.) sevgisinden kaynaklanmaktadır. Sizler de kültürümüzde var olan buna benzer uygulamalara örnekler veriniz.

  • Cevap:

➜ Hz. Muhammed’in (s.a.v) vefatından sonra kalan eşyaların çeşitli özel dini günlerde sergilenmesi ve buna insanların büyük ilgi göstermeleri,
➜ Dini günlerde peygamberimize yapılan özel anma törenleri,
➜ Peygamberimizin örnek davranışlarını hayata yansıtmaları,
➜ Peygamberimizden kalan güzel davranışların toplum içerisinde yer alması,
➜ Peygamberimizin soyundan gelen kişilerin unutulmaması için çocuklarına , babasının , annesinin vb. kişilerin isimlerini vermeleri.

Peygamberimiz (s.a.v.), Kur’an ayetlerini yalnızca aktarmakla kalmıyor aynı zamanda içinde yer alan hükümleri bizzat uyguluyordu. Örneğin bugün tüm Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim’de farz olduğu bildirilen namaz, zekât, oruç ve hac gibi ibadetlerin yapılışına dair bilgileri onun uygulamalarından öğrenmişlerdir.
Bu bilgilere göre ibadetler konusunda Peygamberimizin (s.a.v.) uygulamalarının rolü nedir? Yazınız. 

  • Cevap:

➜ İbadetler konusunda Peygamberimizin (s.a.v.) uygulamalarının rolü oldukça önemlidir. Çünkü bizler peygamberimiz sayesinde bazı ibadetleri yerine getirebiliyoruz.
➜ Namaz kılmak, oruç tutmak veya zekat vermek gibi çeşitli ibadetlerin açıklanması insanların bu ibadetlerden hem sorumlu olmasını hemde farz olmasını sağlamıştır.
➜ Yüce Allah (c.c) Kur’an’da zaten peygamberimizin Kur’an’ı açıklaması yönünden önemli olduğunu açıklamıştır.

6. Bir gün Hz. Ömer (r.a.): “Ey Allah’ın Resûlü! Ben sizi canımdan başka her şeyden daha çok severim.” dedi. Peygamberimiz (s.a.v.): “Ey Ömer, canımı kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, beni canından daha çok sevmedikçe olgun mümin olamazsın.” buyurdu. Peygamberimizi (s.a.v.) dikkatle dinleyen Hz. Ömer (r.a.): “Ey Allah’ın Resûlü, vallahi ben şimdi sizi canımdan daha çok seviyorum.” deyince Peygamberimiz (s.a.v.): “İşte Ya Ömer, şimdi olgun mümin oldun.” buyurdular. (Buhârî, Eymân, 3..) Bu metne göre;

a) Peygamber Efendimiz Hz. Ömer’in (r.a.) ilk cevabını niçin yeterli bulmamıştır? Yazınız.

  • Cevap: Peygamber efendimiz Hz Ömer’in ilk cevabını yeterli bulmamıştır. Çünkü peygamberimizi canından çok sevmeyen bir Müslüman asla gerçek bir mümin olamaz. Çünkü peygamberi sevmek, onu içten, kalpten sevmek, Allah’ı sevmek gibidir. Hz. Muhammed, Hz. Ömer’in gerçek bir mümin olabilmesi için onun kendisini canından çok sevmesi gerektiğini vurgular. Peygamberimizi diğer tüm varlıklardan daha çok sevmek, mümin olmak için yeterli değildir.

b) Hz. Ömer’in (r.a.) ikinci cevabını alınca Peygamber Efendimizin (s.a.v.) “Şimdi olgun mümin oldun” şeklinde cevap vermesinin sebebi sizce ne olabilir? Yazınız.

  • Cevap: Peygamberimiz Hz. Ömer’in peygamberimizi canından çok sevdiğini belirtmesinden sonra “İşte Ya Ömer, şimdi olgun mümin oldun” diyerek, onun doğru bir davranış yaptığını işaret eder. Kişi ancak peygamberimizi canından çok severek olgun bir mümin olabilir. Peygamberimizi sevmeyen kişi mümin olamaz.

7. Kur’an-ı Kerim’de; “O (Peygamber), onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helal, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” buyrulmaktadır. (A’râf suresi, 157. Ayet) Bu ayete göre;

a) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) risalet görevi neleri kapsamaktadır? Yazınız.

  • Cevap:

➜ İnsanlara iyiliği emretmek,
➜ İnsanları kötülükten alı koymak,
➜ İnsanlara iyi ve temiz şeyleri helal, kötü ve pis şeylerin haram olduğunu belirtmek,
➜ İnsanların üzerlerinde bulunan ağır yük ve zincirleri kaldırmak,

b) Kurtuluşa erecek olanlar kimlerdir? Yazınız.

  • Cevap:

➜ Peygambere iman edenler,
➜ Peygambere saygı gösterenler,
➜ Peygambere indirilmiş olan Kur’an’a uyanlar.

12. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 29 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!