Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Kur’an ahlakının anlaşılmasında Peygamber Efendimizin sünnetinin önemi nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Kuran’ın anlaşılmasında sünnetin önemli bir rolü vardır. Çünkü, Kuran’da bazı konular müşabihtir yani anlamı kapalıdır. İşte sünnet sayesinde bu kapalı anlamlar açıklanmıştır. Ayrıca namaz, oruç, zekat, hac gibi ibadetlerin nasıl yapılacağı Kuran’da yazmamakta. Bu ibadetlerin yapılmasında da sünnete ihtiyaç duyulmaktadır.

2. Peygamberimizin sabrını bir örnekle açıklayınız.

  • Cevap: Peygamber Efendimiz karşılaştığı zorluklar karşısında sabırlı olmuş asla pes etmemiştir. Nitekim Taif’te taşlandığı zaman ümitsizliğe düşmemiş ve şu şekilde dua etmiştir;–Allah’ım halkımı bağışla çünkü onlar (gerçeği) bilmiyorlar.” Peygamberimizin bu tutumu ve Allah’ın yardımıyla bir dönem sonra Taif halkı tümüyle Müslümanların hakimiyetine geçti ve o taş atanların büyük bir bir bölümü İslam’ı kabul etti.

3. Peygamber Efendimizin ihlas veya takvayla ilgili bir hadisini yazınız.

  • Cevap:

Peygamberimiz takva için şöyle buyurmuştur; Resul-i Ekrem Efendimiz’in, kendi mübarek göğsüne, daha doğrusu kalbine işaret ederek üç defa: “Takva işte şuradadır” (Müslim, Birr 32; Tirmizi, Birr 18) buyurmuştur. Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanmanıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının. Kadınlara kapılmaktan korunun. Çünkü İsrailoğullarında ilk fitne kadınlar yüzünden çıkmıştır.” Müslim, Zikir 99. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 26; İbni Mâce,Fiten 19

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ihlas için şöyle buyurmuştur;

➜ Şüphesiz Allah, biçimlerinize ve sözlerinize bakmaz, işlerinize ve kalplerinize bakar. Ebu Hureyre radıyallahu anh. İbn Mace.
➜ Kişi, insanların gözünde cennetliklerin işi gibi iş yapar, oysa o cehennemliktir.” Sehl Radıyallahu Anh. Buhari.
➜ Ameller ancak niyetlere göredir. Herkesin niyetine göre işlem yapılır. Ömer Radıyallahu Anh. Buhari.
Ebû Hüreyre Abdurrahman İbni Sahr radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
➜ Allah Teâlâ sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil, kalblerinize bakar.

4. Hz. Osman’ın cömertliğini bir örnekle açıklayınız.

  • Cevap: Hz. Osman, her fırsatta, Peygamber efendimizi memnûn etmek, O’nun mübârek duâsına mazhâr olmak için fırsat kollardı. Bir gün Hz. Osman, Resûlullah efendimizi evine da’vet etti. Resûlullah buyurdu ki:

Yalnız beni mi da’vet ediyorsun?
Eshâb-ı kirâm da da’vetlidir.
➜ Peygamber efendimiz, Bilâl-i Habeşî hazretlerini, bütün Eshâbına haber vermesi için yolladı. Kendisi de Hz. Ali ile, Hz. Osman’ın evine doğru yürümeye başladı.
➜ Hz. Osman geriden, Peygamber efendimizin adımlarını sayıyordu. Resûlullah bunu fark edip, sebebini sorduğunda, şu cevâbı verdi:
Yâ ResûlAllah! Her adımınıza bir köle azâd edeceğim.
Da’vetten sonra da, saydığı adım kadar köle azâd etti.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 36 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!