Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Peygamberimizin açıklamaları ve sünneti olmasaydı İslamiyet’i doğru şekilde anlamak ve yaşamak mümkün olur muydu? Açıklayınız.

  • Cevap: Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.v) bir görevi özet şeklinde olan ayetleri açıklamaktır: Örneğin Kur’an “Namaz kılın” diyor, fakat namaz nasıl kılınacak? “Rüku ve sücud yapın” diyor, ama rüku ve sücud nasıl yapılacak, teferruat vermiyor. Kıyam nasıl yapılacak, ayrıntı yok. İşte Peygamberimiz (a.a.v) “Ben nasıl namaz kılıyorsam öyle kılın” diyerek âyet-i kerimeyi şekil ve muhteva olarak açıklıyor ve nasıl tatbik edilebileceğini gösteriyor. Namaz, oruç, zekat, hac gibi Kur’an-ı Kerimde mücmel (özet) olarak gelip açıklanmayan emirleri Peygamberimiz açıklıyor.

2. İnsanlığın inkâr, isyan ve gafletten kurtulup manevi kirlerden temizlemesinde ve doğru yola ulaşmasında Peygamberimizin (s.a.v.) rolü ne olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Peygamberler insanların tezkiyeye ulaşabilmeleri için en büyük vesiledir. Peygamberler olmasaydı insanlar; inkârdan, isyandan ve günahlardan nasıl arınacağını, hangi davranışlarla Rablerinin rızasını kazanabileceklerini asla bilemezdi. Çünkü herkes kendi istek ve arzularını yegâne doğru olarak görebilir ve kendisinin tertemiz olduğunu iddia edebilir. Hâlbuki Peygamberler “Ayetlerimiz kendilerine apaçık birer delil olarak okunduğunda, (öldükten sonra) bize kavuşmayı ummayanlar, ‘Ya (bize) bundan başka bir Kur’an getir veya onu değiştir’ dediler. De ki: ‘Onu benim değiştirmem olacak şey değildir. Ben ancak bana vahyolunana uyarım. Eğer Rabbime isyan edecek olursam elbette büyük bir günün azabından korkarım.’ (Yunus suresi, 15. ayet) ayetinden de anlaşılacağı üzere heva ve hevesleriyle konuşmamış, Allah’ın (c.c.) vahyettiği emirleri tebliğ ederek insanları doğru yola davet etmiş ve manevi kirlerden arındırmıştır.

3. “De ki: Şüphesiz ben apaçık bir uyarıcıyım.” (Hicr suresi, 89. ayet) ayetini Peygamberimizin görevleri açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Yani peygamberimizin bizi uyarmak için var olduğunu ve bunu dile getirmesi gerektiği söyleniyor.

4. Peygamberimizin tebliğ görevini bir örnekle açıklayınız.

  • Cevap: Peygamberler, Allah’ın (c.c.) emir ve yasaklarını insanlara ulaştırmak anlamına gelen tebliğ ile görevlendirilmiştir. İnsanlar peygamberlerin tebliği sayesinde hayatın anlamını kavrar, varoluş sırrını anlar, varlık içindeki konumunu fark eder. Tebliğ edilen ilahi vahiy ile Cenab-ı Hakk’ın emir ve yasaklarını öğrenirler. Bütün insanlara peygamber olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v.), “Ey Peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et!..” (Mâide suresi, 67. ayet) emriyle en yakınlarından başlayarak tebliğ görevini yerine getirdi. O, peygamberliğinin ilk zamanlarında kendisine en yakın gördüğü, tanıdığı ve güvendiği insanlara İslam dinini anlattı. Sonrasında “…Önce en yakın akrabalarını uyar!” (Şuara suresi, 214. ayet) ayetiyle akrabalarına tebliğ etmek ile emrolundu. Allah Resulü peygamberliğinin ilk üç yılında insanları gizli olarak İslam’a davet etti. Daha sonra Allah’tan (c.c.) aldığı emir ile vahyi bütün Kureyş kabilesine açıktan tebliğ etmeye başladı. Mekke’de kurulan panayırlara giderek diğer kabileleri de İslam’a davet etti. Peygamberimiz, tebliğ görevini yerine getirirken, çeşitli sıkıntılarla karşılaşmışlardır. Ancak hiç bir zaman yollarından sapmamışlar ve davalarında taviz vermemişlerdir. Hayatları bu hususta ibretli olaylarla doludur.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 64 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!