Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Peygamberimizin namaza verdiği önemi bir örnekle açıklayınız.

  • Cevap: Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) dinin direği olarak tanımladığı namaza çok düşkün olup, onu gözünün nuru olarak nitelendirmiştir. Kur’an’ın emrine uyarak namazlarını huşu üzere kılan Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v), namaz kılarken sanki dünyaya veda eder, ahiret alemine dalardı. Zaten asıl olan, ibadetlerin Allah’ı görüyor muşçasına yapılmasıdır. Nitekim Cibrîl hadisinde ihsanı bu şekilde tanımlamış ve “Her ne kadar biz Allah’ı görmüyorsak da Allah bizi görür.” demiştir.

2. Zekatın toplumsal faydaları nelerdir? Peygamberimizin hayatından örnek vererek açıklayınız.

  • Cevap:

Bireysel olarak;
1.Kişinin Allah’ın rızasını kazanmasını sağlar.
2.Kişinin maneviyat olarak huzur bulmasını sağlar.
3.Kişiyi mutlu eder.
4.Sorumluk sahibi olmasını sağlar.
5.Ahlakını güzelleştirir.

Toplumsal olarak ise;
1.Toplumsal yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularını güçlendirir.
2.Toplumda huzur ortamı oluşturur.
3.Muhtaç olan insanların daha rahat ve iyi durumda yaşamalarına olanak verir.
4.Toplumda denge sağlanır.

3. Peygamberimizin sıkça okuduğu dualara bir örnek veriniz.

  • Cevap:

Allah’ım yaradılışımı güzel takdir ettiğin gibi, ahlakımı da güzel eyle.

Kulağımdan ve gözümden beni ölünceye kadar faydalandır. Dinimde ve bedenimde bana sağlık ve güvenlik ver. Hakkımı alıncaya kadar zulmedene karşı bana yardım et…

Allah’ım bana öğrettiğinden beni faydalandır. Fayda verecek bilgiyi bana öğret ve ilmimi arttır. Fayda vermeyen ilimden, korku duymayan kalpten, kabul edilmeyen duadan, doymayan nefisten, insanı maddi ve manevi huzursuzluğa düşüren açlıktan, hıyanetten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, düşkün ihtiyarlıktan, sıkıntılı yaşlılıktan. Sana sığınırım.

Allah’ım, kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve şehvetimin şerrinden Sana sığınıyorum. Senden, kurtuluşu, yasaklardan uzak durmayı, tok gözlülüğü istiyorum.

Allah’ım gücümün tükenişini, çaremin bitişini ve insanların gözünde değersiz görülüşümü yalnız sana şikâyet ediyorum. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi, beni kime havale ediyorsun? Beni bütün kabalığıyla karşılayacak bir düşmanıma mı, yoksa işimi elime verdiğim bir yakınıma mı? Sen bana kızgın olmadıktan sonra başkasının düşmanlığına hiç önem vermem. Allah’ım sen razı oluncaya kadar Senin rızanı dilemeye devam edeceğim.

4. Hz. Ömer’in (r.a.) devlet yönetiminde yaptığı yenilikler nelerdir?

  • Cevap: İllere vali ve kadılar tayin edilmiştir, Düzenli orduyu kurmuştur, Devlet hazinesini oluşturmuş ve Hicri takvim bu dönemde kullanılmaya başlanmıştır. Bu Dönemde Müslümanlar hızla ilerlemiş ve yeni yerler fethetmişlerdir.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 91 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!