Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

  • Cevap: 

Vahyin insanlara ulaştırılması neden önemlidir? Düşüncelerinizi ifade ediniz.

  • Cevap: Allah’tan gelen emirler, yasakları ve haberleri; kısacası vahiyleri bize ileten peygamberlerin bizler için rehber olduğunu biliyoruz.İlahi vahiyler sayesinde insanlar doğru yolu bulurlar, dünya ve ahirette ödüllendirilirler.

Hz. Peygamber (s.a.v.) vahyi insanlara niçin açıklamıştır? Söyleyiniz.

  • Cevap: Vahiy İnsanların Düzelmesini ve Düzgün Davranmasını Sağlamıştır. İnsanlar Bu Vahiylere İnanmışlardır ve Güzel Davranışlar Sergilemişlerdir. Düzelmeyen Kişiler Allah Tarafından Sorgulanacaktır.  Günah İşleyenler İyilik Yaparak Allah Yolunda Olabilirler.

Peygamberimiz (s.a.v.) hangi konularda hüküm koymuştur? Örnek vererek açıklayınız.

  • Cevap: Ayette belirtildiği gibi hüküm vermede, Hz. Muhammed’in haram koyma yasaklama yetkisine sahiptir. Diyebiliriz ki efendimiz’in yasakladığı, emrettiği şeyler üzerine hüküm verebilir. Yasakladığı ; İçki içmemek, Hırsızlık yapmamak ,Zina yapmamak. Emrettiği ; Namaz kılmak, Zulmedeni affetmek, Yoksulu doyurmak.

Vahyi yaşayarak öğretmek ne demektir? Anlatınız.

  • Cevap: Vahiyi yaşayarak öğretmek ; ☆Allah’ın bildirdiklerini yaparak diğer insanlara da örnek olmayı kapsar.Vahiyin bildirdiklerini gübrelik hayatımıza uygulayarak hem doğru yapmış oluyoruz. Hem de insanları bu yöne teşvik etmiş oluyoruz.

İslam dininin ilim öğrenme konusundaki görüşleri nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: 

‘De ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
İlim öğrenmek, kadın-erkek her müslümana farzdır.
İlim, maldan hayırlıdır.
‘En güzel hediye, hikmetli bir sözü iyice anlayıp, din kardeşine anlatmaktır.
‘Bir kimse, ilim öğrense, bununla amel etmese bile; bin rekat namaz kılmasından daha fazla sevap alır.

Peygamberimiz (s.a.v.) insanı kötülüklerden arındırmak için ne gibi çalışmalar yapmıştır? Belirtiniz.

  • Cevap: Peygamber efendimiz tüm insanların müjdeleyicisidir. insanlara hep doğru yolu gösterip bu şekilde rehber olarak ön göstermektedir. Peygamber efendimizi tanımak ve onun yolundan ilerlemek cennetin gidişatına bir yol olmaktadır. İnsanları kötülükten arındırmak dediğimiz kavram ise , insanların neyin doğru neyin yanlış olduğu göstermekle görevlidir. Peygamber efendimiz Allah tan aldığı buyrukları insanlara nakledip onları doğru bir şekilde arındırmak ve kötü ve çirkin işleri men etmek için her türlü mücadele vermek amacıyla görevlendirilmektedir. Peygamberlerin ortak yönü zaten başta budur. İnsanlara doğru bir rehber olabilmek. Peygamberler insanların en güzel ahlaklısıdır. Yaptıkları savaşlar sırf insanlar için ve İslamiyet içindir. Yayma sebepleri ümmetleri kötülükten , bilgisizlikten arındırmaktadır.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Tutku Yayınları Sayfa 76 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!