Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Hz. Muhammed’e (s.a.v.) ilk vahyin gelişini ve sonrasında Peygamberimiz’in (s.a.v.) ne yaptığını anlatınız.

  • Cevap: İlk vahiy 610 yılında Hira Mağarasında Ramazan Ayında Kadir Gecesinde gelmiştir. Peygamberimiz ilk vahiy sonucunda şaşkınlığa uğramış Cebrail(a.s) aktardığı ayetleri tekrarlamıştır. Daha sonra korku ve telaş içerinde evine giderek eşinden kendisini örtmesini istemiştir.

İlk Müslümanlar kimlerdir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Hz. Hatice-Hz. Ali-Üsame b. Zeyd-Hz. Ebu Bekr.

Peygamberimiz (s.a.v.), başlangıçta İslam davetini neden açıktan değil de gizli yapmıştır? Belirtiniz.

  • Cevap: Eğer açıktan davette bulunsaydı Mekkeli müşrikler baskılarını arttırarak İslam’ın yayılmasını engelleyebilirlerdi. Bu yüzden gizli davet süreciyle belli bir sayıya ulaştıktan sonra Allah, Hicr Suresi 94. Ayet ile açık davette bulunulmasını istemiştir.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İslam’ı tebliğine müşrikler nasıl tepki göstermişlerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Onun kahin sihirbaz ya da büyücü olduğunu söyleyerek diğer insanların onu dinlemesine engel olmaya çalışmışlardır. Eğer Müslüman olan zayıf bir kişi ise onu ezmiş ya da tüccar ise onun işlerini baltalamışlardır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında Mescid-i Nebi’nin işlevleri nelerdi? Bilgi veriniz.

  • CevapMescid-i Nebevi, hem dini, hem sosyal, hem ekonomik hem de siyasi fonksiyonlara sahiptir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Medine’de toplumsal barış ortamını sağlamak için hangi çalışmaları yapmıştır? Bilgi veriniz.

  • Cevap: Peygamberimizin bütün grupların bir araya gelmesi ile Medine Veskasının/Sözleşmesinin imzalanmasını sağlamıştır. Böylelikle toplumsal barış sağlanmıştır.

Hz. Muhammed (s.a.v.), Müslüman toplumun eğitim seviyesini yükseltmek için neler yapmıştır? Anlatınız.

  • Cevap: Darul-Erkam da Müslümanlara dini anlatmış. Mescid-i Nebevide Suffe adı verilen bölümde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmüş ve Bedir Savaş’ında esir alınanlardan okuma yazma bilenleri 10 müslümana okuma yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakmıştır.

Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarının sebep ve sonuçlarını tartışınız.

  • Cevap: Bedir Savaşı’nda Müslümanlar galip gelmiştir bu durum Uhud Savaş’ının sebebi olmuştur. Uhud’da Müslümanlar ganimet derdine düştüğü için yenilmişlerdir. Fakat kesin sonuç alamayan müşrikler Medine’ye bir daha saldırmışlardır. Fakat Hendek savaşında galip olan yoktur.

 Veda Hutbesi’nde Peygamberimiz (s.a.v.) nelere dikkat çekmiştir? Belirtiniz.

  • Cevap: Peygamberimiz Veda Hutbesinde insanları son kez uyarmış. Dini vecibelerini onlara hatırlatmış Kan davasını kaldırdığını, İslam’ın ırkçılığı ret ettiğini bildirmiştir.

Peygamberimiz’in (s.a.v.) vefatı Müslümanları nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

  • Cevap: Peygamberimizin vefatı Müslümanları derinden etkilemiştir. Müslümanlar Peygamberimizin vefatına inanamadılar ve ne yapacaklarını bilemediler. Hz. Ebubekir Müslümanları teskin etmeye çalıştı ve şu sözleri söyledi ” Kim ki Muhammed’e (a.s.m.) tapıyorsa, bilsin ki, Muhammed (a.s.m.) ölmüştür. Kim ki Allah’a ibadet ve kulluk ediyorsa bilsin ki, Allah Hayy’dır, ölümsüzdür.”

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dörtel Yayınları Sayfa 101 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!