Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

 

1. Namaz ibadetinin dinimizdeki önemini ayet ve hadislerle açıklayınız.

  • Cevap: “Namazı kıldınız mı, gerek ayakta gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.” (Nisâ suresi, 103. ayet.)“Gündüzün iki ucunda, gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.” (Hûd suresi, 114. ayet.) “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.” (Bakara suresi, 110. ayet.)

2. Niçin namaz kılarız? Anlatınız.

  • Cevap: Allah emrettiği için namaz kılarız. Çünkü bizim tek görevimiz iyi bir kul olmaktır. O da Allah’ın emirlerine uyarak olur.

3. Namazın dışındaki ve içindeki farzları sıralayınız.

  • Cevap: 

Şartları: Hadesten Teharet, necasetten teharet, Setr-i Avret, Vakit, Niyet, İstikbali Kıble
Farzları: İftitah tekbiri, kıyam, kıraat, ruku, secde, kaidei ahire

4. Namazın birey ve toplum açısından ne gibi faydaları vardır? Anlatınız.

  • Cevap: Birey için faydası sağlıklı olmayı sağlar çünkü vücut belli hareketler yapılarak hareket ettirilir. Toplum açısından ise namaz kılan birey kötülük yapmaz ve toplumda suç oranı düşer.

5. Cemaatle kılınan namaz ile tek başına kılınan namaz arasında ne gibi farklar vardır? Söyleyiniz.

  • Cevap: Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan daha çok sevaba sahiptir.

6. Zekeriya Peygamber (a.s.) hakkında kısaca bilgi veriniz.

  • Cevap: Zekeriyyâ kelimesinin aslı İbrânîce Zekarya’dır ve “Yahve hatırlar” anlamına gelir. İslâmî kaynaklarda da kelimenin İbrânîce olduğu ve Zekeriyyü, Zekeriyyâ şeklinde telaffuz edildiği belirtilmektedir (İbn Düreyd, II, 324; Mevhûb b. Ahmed el-Cevâlîkī, s. 349; Jeffery, s. 151).Benî İsrâîl peygamberidir. Soyu, Süleyman -aleyhisselâm-’a ulaşır. Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksâ’da Tevrât yazar ve kur­ban kesmeyi idâre ederdi. Mûsâ -aleyhisselâm-’ın dînini kuvvet­lendirirdi. Marangozluk yapar, el emeği ile geçinirdi. Kavmi tara­fından şehîd edilmiş olup türbesi Halep’tedir

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dörtel Yayınları Sayfa 60 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!