Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

“Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

  • Cevap: 

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında kısaca bilgi veriniz.

  • Cevap: Peygamber (a.s.), peygamber olmadan önce ilk evliliğini yapmıştır. Peygamber (a.s.), yirmi beş yaşında Hz. Hatice (r.anha) ile evlenmiştir. O dönemde Hatice validemiz kırk yaşındaydı. Peygamber (a.s.)’ı tavsiye edenler, Hz. Hatice (r.anha)’nın devreye soktuğu aracılar olmuştur. Peygamber (a.s.), amcasıyla ticaret yapan biri olarak evlilik çağına gelmiş biriydi. Hz. Hatice (r.anha) varlıklı biri ve varlıklı bir ailenin hanımıdır. Evlenmişler ve çocukları da olmuştur. Peygamber (a.s.)’ın en uzun süren evliliği olmuştur. Peygamberlikten sonra da O’na (a.s.), ilk inananlardan biri de hanımı olmuştur. Hz. Hatice (r.anha), İslam için canını ve malını ortaya koymuştur.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) torunlarına nasıl davrandığını kısaca yazınız.

  • Cevap: Peygamberimiz torunları ile şakalaşır her fırsatta onlara sevgisini gösterirdi. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i reyhanım diye severdi. Namaz kıldığı vakit sırtına çıkan torunları inene kadar secdesini uzatırdı.

3. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesinin örnek davranışları hakkında bilgi veriniz.

  • Cevap: İslam dünyası için örnek bir aile yapısına sahiptirler.  Peygamberimizin ailesi İslam’ı yaşamak ve yaşatmak adına örnek alınması gerekir. Aile arasında saygı göstermek, birbirlerini desteklemek bu ailenin en belirgin özelliğidir. Hz. Hatice annemiz Peygamberimizi her zaman desteklemiş, maddi manevi hep yanında olmuştur.

4. Peygamber Efendimiz aile fertlerine karşı nasıl davranmıştır? Kısaca açıklayınız.

  • Cevap: Onlara karşı saygılı, adaletli ve hoşgörülü davranmıştır.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Lisans Yayınları Sayfa 104 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!