Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

“Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

Aşağıdaki soruların cevaplarını boşluklara yazınız.

  • Cevap: 

1. Çevremizde dinin izlerini gördüğümüz eserlerden üç tanesinin adını yazınız.

  • Cevap: Çevremizde dinin izlerini gördüğümüz eserler camiler, Kur’an kursları ve kabirler olarak bilinmektedir. Bu yerlerde namaz kılınır, Kur’an okunur ve ölüler ziyaret edilerek bu dünyada yapılması gereken işlerden birtakım başlıca olanları yapılmış olur. Toplumda dini değerler yaşandıkça çevremizde de dini değerlerin izlerini taşıyan eserleri görmek mümkün hale gelmektedir. Din yaşanılan bir şeydir.

2. Camilerde bulunan iç kısımlar nelerdir? Yazınız.

  • Cevap: Camilerde bulunan iç kısımlar harim bölgesi olarak bilinen ve cemaatin toplandığı ve namaz kıldığı yerdir. Bununla beraber hanımlar mahfili paravanla ayrılır. Müezzin mahfili etrafı çevrili yerde ya da yerden yüksek bir mevkide bulunur. İmam için mihrap, hutbe okuyan hatip için minber, vaaz veren vaiz için de kürsü camilerde yer alır.

3. Darüşşifa ne demektir? Kısaca yazınız.

  • Cevap: Darüşşifa olarak mimari eser kayıtlarına geçen binalar “şifa evi” anlamına gelen ve insanların sıhhat meselelerini çözüme kavuşturduğu, tedavi, tadil, tahvil ettiği yerler olarak hastane şeklinde kullanılan yerlerdir. Hastaneler, insanların sağlığına kavuştuğu yani şifa bulduğu yerler olarak görüldüğünden darüşşifa ismini almıştır. Buralarda sivil halk, askerler belli bölümlerinde hayvanlar da sağlığına kavuşturulmak üzere kolayca tedavi edilirdi.

4. Dinî musiki ne demektir? Kısaca açıklayınız.

  • Cevap:

Türk dinî musikisi, nitelik bakımından cami musikisi ve tekke (tasavvuf) musikisi olmak üzere iki türde incelenmiştir. Ortak birçok vasıfları olmakla beraber cami ve tekke musikilerinde ayrı ayrı üslûp ve tavırların mevcut olduğu bilinmektedir. Cami musikisinin daha çok ciddiyet ve zahidane bir mahiyet taşımasına karşılık tekke musikisinde tasavvufî bir lirizm ve coşku hâkimdir.

Cami musikisi, gerek ibadet esnasında gerekse ibadet öncesi ve sonrasında ortaya çıkan, çoğunlukla irticale dayalı (önceden bestelenmemiş) nağmelerden meydana gelen ses musikisinden ibarettir. Buna göre cami musikisi formları, belirli seviyede musiki bilgi ve kültürüne sahip müezzin veya müezzinler tarafından okunan ezan, kametten önceki dua ve süreler (İhlâs vb.), kamet, namazın cemaatle kılınması sırasında imamın kıraati, selâmdan sonra müezzinler tarafından okunan tembihat ve dualar şeklinde sıralanabilir. Bunların dışında değişik zaman ve yerlerde okunmakla birlikte cami musikisi türleri içine giren temcit, salâ (salât), münacat, tekbir, salât-ı ümmiye, mevlit, mi‘râciye, Muhammediye, tevşih, cami na‘tı ve ramazan ilahileri de önemli birer form olarak ortaya çıkmaktadır.

5. Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatıyla ilgili kısaca bilgi veriniz.

  • Cevap: Hz. Süleyman, Hz. Davud’un oğludur ve babası gibi hem Peygamberlik hem de hükümdarlık yapmıştır. Hayvanların dilinden anlayabilen Hz. Süleyman, rüzgar ve cinlerinde emrinde olduğu bir Peygamberdir. Mescidi Aksa’yı yaptırmıştır ve rivayete göre henüz 12 yaşında iken babasından krallığı devralmıştır. Hz. Süleyman hayatı boyunca halkına Allah’a iman etmeleri yönünde davetlerde bulunmuştur. Hz. Süleyman ile ilgili en meşhur kıssa, Belkıs ile olan kıssadır. Kıssada, Belkıs’ın tahtının, Belkıs’ın Hz. Süleyman’ın sarayına gelmeden önce saraya ulaşması ile ilgili olan olaylardan bahsedilir. Bu hadiseden sonra Belkıs iman etmiş ve daha sonrasında da rivayetlere göre Hz. Süleyman ile evlenmiştir. Hz. Süleyman ile ilgili Kuranı Kerim’in En-am suresi 84. ayetinde bahsedilmektedir. Ayette, Süleyman’ın Peygamber olduğu ve bununla birlikte Hz. Süleyman’ın Mescid-ül Aksa’yı ziyaret edenlerin analarından doğmuş gibi günahsız olmalarını istediği ifade edilmiştir. Peygamber (s.a.s) hadisinin devamında Hz. Süleyman’ın ilk iki duasının kabul edildiği, üçüncüsünün ise umulduğuna dair kısımlar bulunmaktadır. Kuranı Kerim’de adı sıkça zikredilen Hz. Süleyman’ın yaklaşık olarak 1000 yıl yaşadığı rivayet edilmektedir.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Lisans Yayınları Sayfa 127 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!