Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hz. Hamza’nın (r.a.) nasıl Müslüman olduğunu araştırarak öğrendiklerinizi sınıfta anlatınız.

Hz. Hamza’nın (r.a.) nasıl Müslüman olduğunu araştırarak öğrendiklerinizi sınıfta anlatınız. ‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hz. Hamza’nın (r.a.) nasıl Müslüman olduğunu araştırarak öğrendiklerinizi sınıfta anlatınız.

Hz. Hamza’nın (r.a.) nasıl Müslüman olduğunu araştırarak öğrendiklerinizi sınıfta anlatınız.

  • Cevap: Hz. Hamza’nın Müslüman olmasını sağlayan olay, Ebu Cehil’in Peygamber Efendimize hiç hoş olmayan sözler söylemesi ve bunu Hz. Hamza’nın duymasıdır.

Hz. Hamza’nın Müslüman oluşu

Bir gün, Mekke’nin ileri gelenlerinden olan İslam düşmanı Ebu Cehil, Safa Tepesi’nin yanında Hz. Peygamber’e (s.a.v) rastladı. İslam dini ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) hakkında hoşa gitmeyecek sözler kullandı. Resulullah (s.a.v) ise karşılık vermeyip onunla konuşmadı. Bunlara şahit olan bir kadın, her zamanki gibi avdan dönen Hz. Hamza’yı (r.a) gördü. Ebu Cehil’in, Hz. Peygamber’e (s.a.v) yaptığı hakaretleri anlattı. Hz. Hamza (r.a), sevgili yeğenine yapılan bu haksızlığa çok öfkelendi ve doğruca Mescid-i Haram’a gitti. Kureyş’in ileri gelenleri ile oturan Ebu Cehil’i gördüğünde elindeki yay ile kafasına şiddetle vurdu. Sonra da “Ona söver misin? Ben de onun dini üzereyim. Onun dediğini diyorum. Elinden geliyorsa beni de çevir.” dedi. Benî Mahzum’dan adamlar, Ebu Cehil’e yardım için ayağa kalktı. Bunun üzerine Ebu Cehil, “Ebu Umare’yi bırakınız. Vallahi yeğenine kötü bir şekilde sövdüm.” dedi. Hz. Hamza (r.a) bu olaydan sonra Müslüman olarak Peygamber Efendimizi (s.a.v) koruyup kollamaya devam etti.

Hz. Ömer’in Müslüman olmasını sağlayan olay ise, kız kardeşi ve Eniştesinin Müslüman olduğunu duyup  oraya gitmesi ve orada onlardan etkilenmesidir.

Hz. Ömer’in Müslüman oluşu

Hz. Ömer bir gün kılıcını kuşanmış ve öfkeli bir şekilde Resulullah Efendimizi (s.a.v) şehit etmek üzere yola çıkmıştı. Ona Müslümanların Safâ yakınlarında bir evde toplandıklarını haber verdiler. Ömer Müslümanlara doğru giderken onunla aynı kabileden olan Nuaym b. Abdullah gördü. Ona, “Ey Ömer! nereye gidiyorsun?” diye sordu. Ömer, “O sâibî (yıldızlara tapan) Muhammed’e gidiyorum.

O, Kureyş’in işini dağıttı. Onları akılsızlıkla suçladı. Dinlerini ayıpladı. İlahlarına sövdü. Onu öldürmeye gidiyorum.” dedi. Nuaym, “And olsun ki senin nefsin seni aldatmış. Muhammed’i öldürürsen AbdüMenaf oğullarının seni yeryüzünde sağ bırakacaklarını mı düşünüyorsun? Önce ailene git, onları düzelt.” dedi. Ömer, “Ailemden kimi kastediyorsun?” diye sordu. Nuaym: “Kız kardeşin, enişten ve amcanın oğlu. Onlar da Müslüman oldular” diye cevap verdi.

Bunu duyan Ömer, eniştesinin evine yöneldi. O esnada Habbab b. Eret (r.a) onlara Kur’an’dan Tâhâ suresini öğretiyordu. Ömer’in geldiğini duyunca hemen saklandı. Kız kardeşi de Kur’an sayfasını sakladı. Ömer sordu: “Duyduğum o ses neydi?” Onlar da “Bir şey işitmedin.” diye cevap verdiler. Ömer “Hayır, vallahi haber aldım ki sizler Muhammed’in dinine girmişsiniz.” dedi ve eniştesini yakaladı. Eşini kurtarmak isteyen kız kardeşi araya girince ona da vurdu. Bunun üzerine eniştesi ve kız kardeşi dedi ki: “Biz Allah’a ve O’nun resulüne iman ettik. Ne yapmak istersen yap!” Ömer, kız kardeşini kanlar içinde görünce yaptıklarına pişman oldu. Okudukları sayfayı kendisine getirmelerini istedi. Kız kardeşi, “Sen şirk ile kirlenmişsin. Buna ise ancak temiz olanlar dokunabilir.” dedi. Hz. Ömer (r.a) gusül abdesti aldı. Kendisine getirilen Kur’an sayfasını eline alıp okumaya başladı. Sonra da “Bu eşsiz ve mükemmel bir kelamdır.” dedi. Bunu işiten Habbab b. Eret (r.a) gizlendiği yerden çıktı ve şöyle dedi: “Ben dün Allah Resulünün şöyle dua ettiğini işittim: ‘Allah’ım! İslam dinini Hakem b. Hişam veya Ömer b. Hattab ile güçlendir.’ Onun duasının senin hakkında kabul olacağını umarım.”

Hz. Ömer (r.a) derhal oradan ayrılarak Allah Resulünün (s.a.v) huzuruna gitti ve kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!