Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hz. Peygamber’in tebliğ sürecinde karşılaştığı zorluklar hakkında neler biliyorsunuz?

“Hz. Peygamber’in tebliğ sürecinde karşılaştığı zorluklar hakkında neler biliyorsunuz?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hz. Peygamber’in tebliğ sürecinde karşılaştığı zorluklar hakkında neler biliyorsunuz?

Hz. Peygamber’in tebliğ sürecinde karşılaştığı zorluklar hakkında neler biliyorsunuz?

  • Cevap: Peygamber efendimiz (s.a.v) İslam dinini tebliğ sırasında birçok zorlukla karşılaşmıştır. Kendi kavminden olan müşriklerin sözleri efendimizi son derece üzmüştür. Efendimizin deli, büyücü, kahin olduğunu söyleyenler bile olmuştur. Tebliğ süreci içinde çok sayıda suikast girişimde bulunmuşlardır fakat hiçbirinde başarılı olamamışlardır. Başta Hz. Bilal (r.a.) olmak üzere Yasir (r.a.), Sümeyye (r.a.), Ammar (r.a.) Müslümanlara kızgın kumlarda dayanılmaz işkenceler yapmışlardır. Hz. Aşır (r.a.) daha fazla dayanamayıp şehit düşmüştür Hz. Sümeyye ise bütün işkencelere karşı rabbini inkar etmeyende Ebu Cehil’in mızrak darbesi ile şehit düşmüştür Ammar da Lat ve Uzza’nın ( Mekke’nin büyük putları) adını söyleyince serbest bırakılmıştır. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, peygamberliği boyunca daha önce de belirtildiği gibi, türlü türlü sıkıntılarla karşılaşmıştır. Kavminden inkar edenler vede müşrikler ona karşı son derece incitici sözler söylemişler, hatta büyücü yada delidir demişler, bazıları da Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’ı öldürmek dahi istemiş ve bunun için planlar kurmuşlardır. Buna rağmen, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam her kültürden ve karakterden insanı eğitmeye, onlara Kur’an-ı Kerim’i dolayısıyla güzel ahlakı, güzel tavrı öğretmeye çalışmıştır.

11. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 15 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!