Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hz. Peygamber’in Veda Hutbesi olarak nitelenen konuşması Müslümanlar açısından niçin önemlidir? Açıklayınız.

Hz. Peygamber’in Veda Hutbesi olarak nitelenen konuşması Müslümanlar açısından niçin önemlidir? Açıklayınız.‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hz. Peygamber’in Veda Hutbesi olarak nitelenen konuşması Müslümanlar açısından niçin önemlidir? Açıklayınız.

Veda Hutbesi metninde geçenler incelendiğinde usul, üslup, dua, inanç ve ibadet umdeleri gibi başlıklar altında toplanabilecekler yanında hayatın belli alanlarına dağılmış konulara da yer verildiği söylenebilir. Veda Hutbesi’nin başlangıç kısmına bakıldığında Allah’a(cc) iman ve teslimiyetle o iman ve teslimiyetin mümin tarafından içselleştirilip özümsenmesinin, her türlü hareket ve davranışına yansıtılmasının vurgulandığı ortaya çıkmaktadır. Peygamberimiz^^ hutbenin giriş kısmından sonra daha sözlerine başlamadan muhataplarının dikkatini çekecek cümleler kurmuştur. Burada dile getireceği hususların mümkün mertebe daha çok kişiye, üstelik sağlıklı bir anlayışla ulaştırılmasının iyi ve faydalı olacağına değinmiştir.
Allah Resulü(sav), hayatı boyunca Müslümanların birlik ve beraberliğini sağlayıcı unsurlara önem verip bu hususun altını çizmiştir. Nitekim Veda Hutbesi’nde de yine bunu vurgulamıştır. Belki Veda Hutbesi söz konusu olduğunda belirtilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi Allah Resulü’nün(sav) bu vesileyle Cahiliye Dönemi ile hesaplaşıyor olmasıdır. Hz. Peygamber^”0, peygamber kardeşlerinin ardından ümmetlerince ihdas edilen veya kendi peygamberliğinin hemen öncesinde yaşanmakta olan dini, toplumu ve sosyal düzeni bozan cahilî inanç ve uygulamaları kaldırdığını ilan etmekle aslında bir noktada insanlığı tevhit potasında birleştirme gayretinin nihai ve en mühim örneklerinden birini sunmuş oluyordu.
Bütün bu gerekçeler çerçevesinde sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki Veda Hutbesi son peygamberin karşısındaki binlerce ashâbın şahsında ümmetine ve insanlığa son seslenişidir. O, son elçinin bütün getirdiklerinin özeti mahiyetindeki son mesajıdır.”
(H. Ahmet Özdemir, “Son Peygamberin(sav) Son Mesajı Olarak Veda Hutbesi”, Din Bilimleri Akademik Araştırma Dergisi, 2005, C 5, Sayı 1, s.106-109.)

28, 29 ve 30. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

28. Hz. Peygamber’in Veda Hutbesi olarak nitelenen konuşması Müslümanlar açısından niçin önemlidir? Açıklayınız.

 • Cevap:

Veda hutbesinin önemi nedir

 • Hiç kimsenin başkasına zarar verme hakkı yoktur.
 • Şahsen hareket ederek kan davalarını ve adaleti yerine getirmek yasaktır.
 • Alınan borçlar faizsiz olarak geri ödenecektir. Faiz yasaklanmıştır.
 • Bütün Müslümanlar birbiri ile kardeştir.
 • Herkesin namusu,can ve mal güvenliği başkalarının tecavüzünden korunmuştur.
 • Bırakılan emanetler sahiplerine iade edilmelidir.
 • Mekke ve çevresinin kutsal olduğu, bir yılın on iki aydan oluştuğu belirlenmiştir.
 • Kuran’ı Kerim bir emanettir ve özenle korunması gerekir.
 • Zina gibi aile ve topluma zarar verecek hareketler yasaklanmıştır.
 • Tüm insanlar ırk ve renk gözetmeksizin birbiri ile eşittir.
 • Kadınlara iyi muamele edilmelidir, onlar erkeklerin hayat arkadaşlarıdır. Erkekler gibi mal ve mülk edinme hakları vardır. Erkeklerinde kadınlarında birbirleri üzerinde hakları vardır.

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!