Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Medreselerin İslam medeniyetine katkıları nelerdir? Yazınız.

Medreselerin İslam medeniyetine katkıları nelerdir? Yazınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Medreselerin İslam medeniyetine katkıları nelerdir? Yazınız.

Soru: Medreselerin İslam medeniyetine katkıları nelerdir? Yazınız.

  • Cevap:

İslam dünyasında düzenli ve profesyonel eğitim medreseler ile başlamıştır. Medreselerin tarihi oldukça eskidir. Medreselerden önce ise eğitim camilerde, dönemlerinde alim sayılan kişilerin evlerinde, mescitlerde ve kitap satılan dükkanlarda yapılmaktaydı. Bu eğitim kişilerin isteği ile yürütülmekteydi.

Zaman ilerledikçe ve dünyanın eğitim düzeyi arttıkça İslam dünyası da eğitimin önemli olduğunu düşünmeye başladı. Cami ve mescitlere eğitim için gelen insan sayısı arttı ve bu toplanma yerleri insanlar için yeterli gelmemeye başladı. Bunun üzerine medreseler kuruldu, eğitim daha düzenli bir hal aldı.

Medreseler ile birlikte Türklerin İslamiyetten önceki gelenek ve görenekleri yerini İslamiyet düşüncelerine bıraktı. Bu kurumlarda İslam dininin temelleri ile birlikte finans, tartışmalı ilimler gibi dersler de öğretilmeye başlandı. Ancak en temel eğitim Cumhuriyet ile birlikte medreselerin kapatılmasına kadar İslami bilimler eğitimi olmuştur.

İslam kültüründe ilk medrese Büyük Selçuklu Devletinin Alparslan önderliğinde olduğu dönemde vezirlik yapan Nizamülmülk tarafından açılan “Nizamiye Medreseleri” olmuştur. Gazneliler ve Samanoğulları tarafından geliştirilmiş olan medreselerde zamanla pozitif bilimlere ait dersler de işlenmiştir.

Medreselerin tarihi incelenirse anlaşılır ki; İslam medeniyetine katkısı oldukça büyüktür. Devletlerin her alanda gelişmesinde en etkili faktörlerden bir tanesi olmuştur.

12. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!