Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Peygamber Efendimizin ihlas veya takvayla ilgili bir hadisini yazınız.

“Peygamber Efendimizin ihlas veya takvayla ilgili bir hadisini yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Peygamber Efendimizin ihlas veya takvayla ilgili bir hadisini yazınız.

Peygamber Efendimizin ihlas veya takvayla ilgili bir hadisini yazınız.

  • Cevap: 

Peygamberimiz takva için şöyle buyurmuştur; Resul-i Ekrem Efendimiz’in, kendi mübarek göğsüne, daha doğrusu kalbine işaret ederek üç defa: “Takva işte şuradadır” (Müslim, Birr 32; Tirmizi, Birr 18) buyurmuştur. Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanmanıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının. Kadınlara kapılmaktan korunun. Çünkü İsrailoğullarında ilk fitne kadınlar yüzünden çıkmıştır.” Müslim, Zikir 99. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 26; İbni Mâce,Fiten 19

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ihlas için şöyle buyurmuştur;

➜ Şüphesiz Allah, biçimlerinize ve sözlerinize bakmaz, işlerinize ve kalplerinize bakar. Ebu Hureyre radıyallahu anh. İbn Mace.
➜ Kişi, insanların gözünde cennetliklerin işi gibi iş yapar, oysa o cehennemliktir.” Sehl Radıyallahu Anh. Buhari.
➜ Ameller ancak niyetlere göredir. Herkesin niyetine göre işlem yapılır. Ömer Radıyallahu Anh. Buhari.
Ebû Hüreyre Abdurrahman İbni Sahr radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
➜ Allah Teâlâ sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil, kalblerinize bakar.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 36 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!