Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Peygamber Efendimizin Kur’an-ı Kerim’i anlamamızdaki rolü nedir? Araştırınız.

“Peygamber Efendimizin Kur’an-ı Kerim’i anlamamızdaki rolü nedir? Araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Peygamber Efendimizin Kur’an-ı Kerim’i anlamamızdaki rolü nedir? Araştırınız.

Peygamber Efendimizin Kur’an-ı Kerim’i anlamamızdaki rolü nedir? Araştırınız.

  • Cevap: 

Peygamber Efendimiz olmaksızın, Kur’an ayetlerinin gönderiliş sebeplerini bilmemiz ve ifade ettiği manaları Allah’ın istediği doğrultuda anlamamız mümkün değildir. Yüce Allah: “… Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının”(1) buyurarak ona uymanın önemini, “O arzularına göre konuşmaz. O’nun konuşması, kendisine vah yedilenden başkası değildir”(2) buyurmak suretiyle de, Peygamber Efendimizin vahiyle desteklendiğini bildirmiştir.

Bilindiği gibi Peygamber Efendimizin görevi sadece Allah’ın emirlerini insanlara bildirmekten ibaret değildi. “O, Kur’an’ın hükümlerini anlatmak, hikmeti öğretmek ve Müslümanları kötü alışkanlıklardan arındırıp”(3) ahlaken eğitmekle de görevlendirilmişti. Aynı zamanda Peygamber Efendimiz, Kur’an’ın yaşana bilirliğini göstermek amacıyla insanlar arasından seçilmiş ideal bir örnektir. Rabbimiz kitabında bunu şöyle izah etmiştir: “Andolsun ki, Resûlullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.”(4)

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 40 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!