Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) soyu hakkında bilgi veriniz.

“Peygamber Efendimizin (s.a.v.) soyu hakkında bilgi veriniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) soyu hakkında bilgi veriniz.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) soyu hakkında bilgi veriniz.

  • Cevap: 

Peygamberlerin iki aileye mensup kişilerden geldiklerini görmekteyiz. Bunlar Âli İmrân ve Âli İbrahim aileleridir. Hz. Muhammed’in soyu da İbrahim (a.s)’a kadar gittiği rivâyet olunmuştur. Hz. ibrahim, Yahudi yani İsrâil oğullarından değildi. Bilindiği gibi İbrahim peygamberin Sâre adlı bir eşi olmuş ve uzun süre çocukları olmayınca onun hizmetlisi Hacer ile evlenmesini istemiştir. İbrahim (a.s)’ın öz oğlu olan İsmail (a.s) bu anneden doğmuştur. Peygamberimiz de bu koldan dünyaya gelen en son Allah’ın elçisi olmuştur.

Abdulmuttalib’in on oğlu olmuş. Bunlar: Abbas, Hamza, Abdullah, Ebu Talib, Zübeyr, Hâris, HacI, Mukavvim, Dırar, Ebu Leheb idi. Dedesi on erkek evladım olursa birini kurban edeceğim demiştir. Bu sebepten dolayıdır ki Hz Muhammed (sav.) “Ben iki Kurbanlık kişinin çocuğuyum” diye söylerken Hz. İsmail ile babası Abdullah’ı kastetmişti.

Babası Abdullah, annesi Vehb’in kızı Amine hatundur. Babaannesinin adı Fatıma, anneannesinin adı ise Berre’dir. Efendimizin babası Abdullah, dedesi (Şeybe) Abdulmuttalib, onun da babası Haşim’dir. Haşim, Medine’li Neccâroğullarından (Hazreç Kabilesinin bir koludur) Selma adlı kadınla evlendiği için Medineli erkekler peygamberimizin dayıları sayılırken, kadınları da halaları olarak tanınmıştır. Peygamberimizin ataları, yirmi bir göbekten sonra Hz İbrahim’in torunu Adnan’a dayanmaktadır.

9. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Dörtel Yayınları Sayfa 57 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!