Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yukarıdaki hadis-i şeriften yola çıkarak Hilfü’l-Fudûl’ün kıymeti hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.

Yukarıdaki hadis-i şeriften yola çıkarak Hilfü’l-Fudûl’ün kıymeti hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz. ‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Yukarıdaki hadis-i şeriften yola çıkarak Hilfü’l-Fudûl’ün kıymeti hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.

Peygamber Efendimiz “Abdullah b. Cüd’an’ın evinde yapılan yemine ben de katıldım. Bu harekete katılmayı pek çok kırmızı (değerli) develerimin olmasına tercih ederim. Peygamber olduktan sonra da böyle bir hareket için çağrılsam yine katılırım.” buyurmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, C 1, s. 516.)

Yukarıdaki hadis-i şeriften yola çıkarak Hilfü’l-Fudûl’ün kıymeti hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.

  • Cevap:

Hılful Fudul veya Hilful Füdul (Arapça: حلف الفضول, Türkçesi: Erdemliler İttifakı), 580’li yıllarda Arap kabileleri arasında süregelen başta Ficâr savaşları sonrasında ortaya çıkan anarşi ortamında, can ve mal güvenliğinin sağlanması, zayıf ve güçsüzlerin korunması, zulmün önlenmesi gibi amaçlarla, toplumda sözü geçen, saygın ve iyi niyetli kişilerin önderliğinde kurulan ve Muhammed’in de bir ara toplantılarına katıldığı barış cemiyeti. Hicretten Sonra İslam Devletinin Tek Yasal Siyasi Partisi Olup Osmanın Ölümünden sonra Kapanmıştır

Erdemliler İttifakı sadece tarihsel bir kurum değil, aynı zamanda, farklı dünya görüşlerine sahip olsalar da, temel ahlâkî ilkelerde anlaşan insanların zulmü engellemek için uzlaşmalarının bir toplumsal zorunluluk olduğunun ifadesi olarak değerlendirilmektedir.[1]

Antlaşma yemini şöyledir.

1- Mekke’de, ister oranın halkından olsun isterse dışarıdan gelen insanlardan olsun, bir kişinin zulme uğradığını gördükleri zaman onunla birlikte olacaklardı.

2- Mazlumun hakkı zalimden alınıncaya kadar zalimin karşısında olacaklardı. Başka bir ifadeyle mazluma hakkı iade edilinceye kadar mazlumla bir tek el gibi -yekvücut- olacaklardı.

3- Deniz, bir tek tüyü ıslatıncaya kadar, Sebir ve Hira dağları yerlerinde kaldığı müddetçe ve maişette (mali durumda) tam bir eşitlik sağlanana dek bu maddeler geçerli olacaktı.

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!