Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yukarıdaki mısraları yorumlayarak fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yukarıdaki mısraları yorumlayarak fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. ‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Yukarıdaki mısraları yorumlayarak fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ebu Leheb öldü, diyorlar
Ebu Leheb ölmedi ya Muhammed
Ebu Cehil kıtalar dolaşıyor
… (Arif Nihat Asya, Dualar ve Âminler, s. 65.)

Yukarıdaki mısraları yorumlayarak fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Sen Safa tepesinde, “Allah (CC) bir, ben de O nun kulu ve Resulüyüm”dediğin zaman kürek gibi avuçlarıyla yerden aldığı taşları Senin mübarek yüzüne attığında, Tebbetsûresi nazil olmuştu ya! İki gün önce Tebbet sûresi bizim ülkemizde Sana atılan taşlardan ve salyalardan dolayı yine nazil oldu. Ebu Leheb ölmedi, Ebu Cehiller aramızda dolaşıyor Ya Resulallah.

Dün Safa tepesinde Sana hakaret eden Ebu Leheb, bugün başka bir diyardan Sana irinini kusuyor. Tebbet sûresi bundan dolayı yeniden nazil oldu: “(Çağdaş Ebu Leheb in) hakaret eden uzvu, helâk olsun. Zaten her yeri helâk oldu.

Elbette makamı, mevkii, kindarlıkta dostları onun elim halini savuşturmaya mani olamadı.

Rasulüllah (SAV), bu Ebu Leheb e öylesine bir beddua etti ki, O nun bedduasıyla Ebu Leheb in üç oğlundan birini aslan yedi. Kendisi de Bedir harbi esnasında devasız bir hastalığa (kansere) yakalanarak helâk oldu. Yanındakilerin de Hz. Muhammed (SAV) Efendimize şiddetli nefretleri sebebiyle cehenneme girecekleri beyan edildi. (Beyzâvi, Nesefi)

Bunların kendileri cehennemde çoktan yerini aldılar. Aldılar ama çömezleri Ebu Leheb-Ebu Cehil olarak kıtalar dolaşıyor, kinlerini din haline getirip Allah ın Rasulü Hz.Muhammed (SAV)Efendimiz in gül çehresine dün taş atmışlardı, bugün irinlerini kusuyorlar.

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!