Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 60

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Ata Yayıncılık’a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 60

1. “İbadet, nafile, infak” kavramlarının anlamlarını ilmihâl kitaplarından okuyunuz.

  • Cevap:

İbadet→ Bir dinin buyruklarını yerine getirme.
Nafile→ Fazladan kılınan namaz veya tutulan oruç.
İnfak→ Allah’ın hoşnutluğunu elde etme amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara aynî ve nakdî yardımda bulunması

2. Tevekkül ve zikir kavramlarının anlamlarını araştırınız.

  • Cevap:

Tevekkül: Hedefe ulaşmak için gerekli olan maddi ve manevi sebeplerin hepsine başvurduktan ve yapacak başka bir şey kalmadıktan sonra Allah’a dayanıp güvenmek ve ondan ötesini Allah’a bırakmak demektir
Rızık: Yüce Allah’ın, canlılara yiyip içmek ve yararlanmak için verdiği her şey demektir

3. Tanıdığınız kişiler arasından hacca gidenlerin davranışlarını gözlemleyiniz ve gözlemlerinizi arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: Davranış ve hareketleriyle başkalarını üzmemeye çalışıyorlar. Kul hakkına saygı duyuyorlar. Hac’dan önceki yaşantısında var olan aşırılıkları azalmıştır. Daha sabırlıdırlar.

4. Namaz ibadetinin bireyin sosyal hayatına yansımalarını arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: İslâm dini, Müslümanların günde beş defa camide toplanmalarını tavsiye ve teşvik etmiş, haftada bir kere toplanmalarını farz, bayram günleri senede iki defa toplanmalarını, her sene bütün dünya Müslümanlarının bir kere Mekke’de toplanmalarını mecburi kılmıştır. Böylece farklı milletlere, ırklara, sosyo-ekonomik şartlara sahip dünyanın bütün Müslümanlarını tedrici bir şekilde toplayarak, Müslümanlara ayrı bir dinamizm ve canlılıkla sosyal bütünleşmeyi sağlamıştır. Namaz daha çok belirli küçük yerleşim birimlerinin Müslümanlarını bir araya getirirken, hac, bütün dünya Müslümanlarını bir araya getirerek adeta bir kongre niteliği taşır. Böylece bütün dünya Müslümanları kolektif bir güç haline gelerek problemlerini ortaya koyup çözüm üretebilirler, üretmelidirler.

5. Hz. Ömer’in (r.a.) Müslüman oluşunu, Peygamberimizin (s.a.v.) hayatını anlatan kitaplardan okuyunuz.

  • Cevap: Mekke’de, 584 yılında doğan Hz. Ömer’in annesi Hanteme binti Haşim, babası Hattab bin Hufeyl’dir. Kureyş’in bazı ileri gelenleri gibi putperestliğe bağlı kalarak önceleri Hz. Peygamber’e ve İslamiyet’e karşı düşmanlık gösteren, bilhassa kabilesinden Müslüman olanlara işkence yapan Ömer, 616 yılında Müslüman oldu. Onun Müslüman oluşuna dair birçok kaynakta yer alan meşhur rivayete göre Hz. Hamza’nın İslam’ı kabulünden sonra Ömer, Hz. Peygamber’i öldürmek üzere yola çıkmış, yolda karşılaştığı Nuaym bin Abdullah’tan kız kardeşi Fatıma ile kocası Said bin Zeyd’in Müslüman olduğunu öğrenince onların evine gitti. Onları Taha Suresini okurken bulan Ömer, okuduklarını kendisine vermelerini istedi, ancak bu isteği reddedilince kız kardeşini ve eniştesini dövdü. Kardeşi Müslüman olduklarını Ömer’in yüzüne karşı söyledi. Bunun üzerine yumuşayan Ömer, Müslüman olmaya karar verip, Hz. Muhammed’in yanına gidip kendisine biat ederek Müslüman oldu.

10. Sınıf Ata Yayıncılık Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!