Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104

“Allah’ın kendilerine lütfundan verdiği nimetlerde cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır! O kendileri için bir şerdir…” (bk. Âl-i İmrân suresi, 180. ayet.)

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!.”  (Bakara suresi, 155. ayet.)

Medine’ye hicretten sonra Hz. Peygamber muhacirler ile ensarı kardeş ilan etmişti. Kardeş ilan edilenler arasında Abdurrahman b. Avf (r.a.) ve Sa’d b. Rebi’ (r.a.) vardı. Sa’d b. Rebi’ (r.a.) ensarın en zenginlerinden biriydi. Hz. Peygamber onları kardeş ilan ettiğini açıklayınca Sa’d (r.a.), Abdurrahman b. Avf’ı (r.a.) evine götürdü, tüm servetini ortaya koydu ve “Bunların yarısı senin, yarısı benim; istediğin gibi harcayabilirsin.” dedi. Sa’d’ın (r.a.) bu fedakârca ve cömertçe davranışına karşılık Abdurrahman b. Avf (r.a.) bu teklifi kabul etmedi, “Hayır kardeşim! Allah malında mülkünde, çoluk ve çocuğunda sana hayır ve bereket versin! Sen bana ticaret yapılan çarşınızın yerini göster, yeter!” dedi. İlk başta küçük şeyler alıp satan Abdurrahman b. Avf (r.a.) kısa sürede Medine’nin sayılı zenginlerinden biri oldu. (bk. Buhârî, Büyû, 98.)

Yukarıda verilen ayetler ve örnek olay çerçevesinde İslam’ın fakirliğe bakış açısını tartışınız.

  • Cevap: İstisnasız her insan, fakirdir ya da zengindir. Bu iki olgudan her birisi onun hayatını etkiler, satatüsünü, davranışlarını ve zihniyetini değiştirir. Fakirlik, Kur’an’da maddi veya manevi ihtiyaç anlamında yer aldığı görülür. Böylece zenginlik ve yoksulluk metafizik düzeyde daha derinlikli bir kavrama düzeyinin sınırları içinde gündeme getirilir. Kur’an’ın genel bakış açısının da doğrulayacağı gibi manevi anlamda bütün insanlar fakir ve Allah’a muhtaç olup, zengin olan yalnızca Allah’tır.

12. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!