Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36

Değerlendirelim

“Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır. Kendisine kötülük dokunduğu zaman sızlanır. Ona bir hayır dokunduğunda da eli sıkıdır.” Me’âric suresi, 19-21. ayetler. “De ki: ‘Eğer siz Rabb’inizin rahmet hazinelerine sahip olsaydınız, o zaman da tükenir korkusuyla cimrilik ederdiniz. Zaten insan çok cimridir.’” İsrâ suresi, 100. ayet. “İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirip yan çizer. Kendisine şer dokununca da umutsuzluğa düşer.” İsrâ suresi, 83. ayet.

Yukarıdaki ayet meallerini okuyarak aşağıdaki soruların cevapları üzerinde arkadaşlarınızla konuşunuz.

• Ayetlerde insanın hangi özelliklerine değinilmiştir?

  • Cevap: Ayetlerde insanın hırslı, sabırsız, cimri, kendisine kötülük dokununca umutsuzluğa düşeceği gibi özelliklerine değinilmiştir.

• İnsanın ayetlerde değinilen özelliklerinin sosyal sebepleri nelerdir?

  • Cevap:  İnsan sosyal bir varlık olarak hırslı, sabırsız ve cimri olabilir. Bu onun sosyal bir varlık olduğunu gösterir.

• Eli açık ve yardımsever insanların yaşadığı bir toplumda bulunmak ister misiniz? Niçin?

  • Cevap: Eli açık ve yardımsever insanların yaşadığı bir toplumda bulunmayı isterdim. Çünkü zor durumda kaldığım zaman bana yardım edecek insanların olduğunu bilmek beni huzurlu ve mutlu eder.

9. Sınıf Ata Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!