Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İslam ahlakının oluşumunda Peygamberimizin rolü ne olmuştur? Araştırınız.

“İslam ahlakının oluşumunda Peygamberimizin rolü ne olmuştur? Araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İslam ahlakının oluşumunda Peygamberimizin rolü ne olmuştur? Araştırınız.

İslam ahlakının oluşumunda Peygamberimizin rolü ne olmuştur? Araştırınız.

  • Cevap: Peygamberimiz (s.a.v.)’in ahlâkının en önemli özelliği, Allah (c.c.) vergisi oluşudur.Onun ahlâkı yüceydi. Çünkü alemlere rahmet olan Peygamber’i Alemlerin Rabbi eğitmişti. Rab, zaten bizatihi “terbiye eden” demekti. Peygamber Efendimiz bir hadisinde “Beni rabbim terbiye etti ve terbiyemi en güzel biçimde yaptı”1 buyurarak bu hakikate işaret etmişti. Peygamber Efendimiz İslâm’ı tebliğ ederken en münasip lisanla konuşuyordu. Çünkü Yüce Eğitici kendisine öyle öğretmişti: “Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel biçimde mücadele et”.2 Bir defasında bir bedevi Mescid-i Nebevî’ye gelmiş ve mescidin kumla kaplı zeminine bevletmişti. Bunu gören ashab-ı kiram bu zatı hırpalamaya hazırlanırken, Peygamber Efendimiz müdahale etmiş; bevledilen yere bir kova su döktürdükten sonra bedeviye buraların Allah’ı zikir, namaz ve Kur’an okuma yerleri olduğunu tatlı bir lisanla anlatmıştı.

1) İbnü’l-Esîr, en-Nihâye fî ğarîbi’l-hadis, Beyrut, 1997, I, 8; es-Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, Laylpûr (Pakistan), ts., I, 13; el-Aclûnî, Keşfü’l-hafâ, Haleb-Kahire, ts. I, 72; ayrıca bk. es-Sem’ânî, Edebü’l-imlâ ve’l-istimlâ, Beyrut, 1981, s. 1.
2) Nahl, 125.
3) Müslim, Tahâre, 98-100; ayrıca bk. Buhârî, Vudû, 57-58, Edeb, 35, 80; Tirmizî, Tahâre, 112.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 12 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!