Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Peygamberimizin damadı olan Hz. Osman’ın (r.a.) ahlaki vasıflarını araştırınız.

“Peygamberimizin damadı olan Hz. Osman’ın (r.a.) ahlaki vasıflarını araştırınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Peygamberimizin damadı olan Hz. Osman’ın (r.a.) ahlaki vasıflarını araştırınız.

Peygamberimizin damadı olan Hz. Osman’ın (r.a.) ahlaki vasıflarını araştırınız.

  • Cevap: 

Son derece alçakgönüllü olan Hz. Osman (r.a.), Allah yolunda malını seve seve infak eder, bu suretle Müslümanlığa büyük yardımlarda bulunurdu. Son derece cesur ve bütün elem ve sıkıntılara dayanıklı yaratılan Hz. Osman (r.a.) hiçbir felaket karşısında sarsılmaz, her musibeti derin bir tevekkül ile karşılardı.

Hz. Osman(ra) çok üstün bir ahlaka ve keskin bir görüş gücüne sahip bir insandı. 10 yıl kadar halifelik görevini başarı ile yerine getirmiş ve bu dönemde tevazu sahibi, cömert ve adaletli karakteri ile Müslümanlara örnek olmuştur. Kuran ahlakını yaymada çok üstün başarılar göstermiştir.

Yine tarihi kaynaklara göre, Hz. Osman (ra) ın Medine de kıtlığın hakim olduğu bir dönemde, Şam’dan gelen yüz deve yükü buğday kervanının tamamını satın aldığı, sonra satın aldığı buğdayı şehirdeki bütün yoksul insanlara dağıttığı, aldığı yüz deveyi de keserek bu insanlara yedirdiği bilinmektedir.

Yaşadığı dönem içinde çok yüksek bir para birimi olan yirmi bin dirhem ödeyerek Rume kuyusunu satın almış, Medine-i Münevvere de tatlı su sıkıntısı yaşandığından bu kuyudan parayla su satın alan Müslümanların hizmetine sunmuştur.

10. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 12 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Din Kültürü Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!